Anasayfa » Sektörel Makaleler » Muhtelif hizmetler »Avukat Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Avukat Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar


AVUKAT SEÇİMLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

İlk olarak avukatlarla görüşmeden önce vekâlet vermek için mi yoksa danışmak için mi gittiğinizin bilincinde olmalısınız. O görüşmeden sonra sizlerden danışma ücreti talep edilip edilmeyeceğini de öğrenmeli ve bu konuda anlaşmalısınız. Avukatlara danışmanın ücrete tabi olduğunu da unutmamalısınız. Ancak duruma göre vekâlet pazarlığı bazı avukatlar tarafından danışma sayılmayabiliyor. Bu doğrultuda sizlerin de dürüst olmanız gerekecektir. Yani karşılıklı şekilde dürüst ve ideal bir görüşme sağlamalısınız. Nasıl doktora, psikoloğa, seminere, öğretmene, tiyatrocuya, şarkıcıya hatta falcıya ya da üfürükçü gibi kişilere dinlemek için belirli bir para veriyorsanız eğer avukatların da tavsiyelerine başvurmanız gerekir. Ankara avukat hizmetleri kapsamında bu tavsiyeler sizlere sunulacak ve menfaatinize alternatifler sağlanacaktır.

Belirli durumlar kapsamında sizlere avukatlar tarafından sunulan tavsiyelerin bir bedeli olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Yani ‘nasıl yapmalıyım, neler gerekiyor’ tarzı durumlarda danışma işlemi uygulanabilir. Doktorlar nasıl ki bir sorununuzu anlayabilmek için sizleri muayene ediyorsa, avukatlar da sorular soracak, sorunu tespit edecek ve daha sonra da sizlere yol gösterecektir. Avukat bürolarında en çok sorunlu ve tatsız bir konu olarak bu durumlar görülebilir. En baştan konuşmanız menfaatinize olacaktır. Ankara boşanma avukatı ya da ceza avukatı gibi ihtiyaçlarınızda bu tür detayları muhakkak göz önünde bulundurmanız gerekir. Aynı şekilde icra avukatı seçmek istediğinizde de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır.

Avukatların konuşması anlaşılır ve düzgün olmalıdır. Yani söylediklerinin dinlenebilir olması önemlidir. Sizi dinleyecek bir avukat seçerken aynı zamanda sorunu tam anlamıyla kavrayabilmek için sizlere sorular sormalıdır. Eğer soru yöneltmiyorsa dikkatli olmalısınız. Konuyu size aktaramıyorsa aynı şekilde hâkimlere de anlatamayacaktır. Sayfalar boyunca dilekçe yazacak ve davanız da o doğrultuda yürüyecektir. Sesinin ya da kendisinin güzelliği önemli olan konular arasında değildir. Ancak antipatik ve itici bir kişi olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer ters davranışları varsa bu durum hakimi de rahatsız edebilir. Sonucunda da siz zararlı çıkabilirsiniz. Özellikle iş kazası tazminat durumlarında bu detaylar göze çarpacaktır. Bu nedenle kesinlikle özenli bir seçim yapmalısınız.