24 Şubat 2020, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Akut Doku Arası Nefriti (İnterstisyel Nefrit)

Belirtiler
İdrarda kan;
İdrarda protein;
Yüksek tansiyon;
Ateş;
Kızıllık;
Kilo almak;
şişmek.

Akut nefrit, glomerulusları, tubulusları veya radaki boşluk yerleri de etkileyen bir böbrek iltihabıdır. Bu ekseriyetle geçicidir ve birçok böbrek hastalığı, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon ve streptotok enfeksiyonuna karşı üretilen an­tikorlar nedeniyle olabilir.
Interstisyel nefritte iltihap glomerulus ve tubuluslar arasında yerleşir. Bu tip nefrit ekse­riyetle bir ilaca veya vücudun başka bir yerin­deki bir iltihaba karşı alerjik reaksiyondur.
Arada sırada doktorların reçeteyle verdikle­ri ilaçlar da akut intertisyel nefrite neden olabi­lir. Bu nedenle doktorunuz aldığınız ilaçları öğ­renmek isteyecektir. Penisilin, ampisilin ve nonsteroidal antienflamatuar (iltihaba karşı) ilaçlar en yaygın örneklerdir.

Teşhis
Akut interstisyel nefritte de, böbreğin diğer iltihaplarında olduğu gibi böbrek harabiyeti ve idrara alyuvar ve protein çıkışı görülür. Dolayı­sıyla idrar tahlili, teşhisin ilk adımıdır. Böbreğin işlevini yapıp yapamadığını anlamak üzere, kan tahlilleri de gereklidir.Teşhisi doğrulamak ve hasarın derecesini saptamak için böbrek bi­yopsisi de gerekli olabilir.

Akut interstisyel Nefrit Ne Derece Ciddidir?
Bu hastalığın yolaçtığı böbrek harabiyeti, genellikle iyileştirilebilir. Hastalık ilaca bağlı olarak ortaya çıkmışsa, ilaç hemen kesilir ve böbrek iyileşmeye başlar. Bazen kısa bir dö­nem diyaliz yapılması gerekebilir. Akut inters­tisyel nefrit genellikle tamamen iyileşir, ancak ender olarak kronik böbrek yetmezliği geliş­mesine de neden olabilir.

Tedavi
Tedavi esas olarak, bu hastalığa yolaçtığı bilinen ilaçlardan kaçınmaya dayalıdır. Sıvı tu­tulması ve şişmeler, tuz ve su alınımı kısıtlana­rak tedavi edilebilir. Alınan proteinin kısıtlan­ması da yararlı olabilir.
Eğer böbrek yeterince çalışmıyorsa, kısa bir dönem için dializ de gerekebilir .Bazı vaka­larda prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar da kullanılabilir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..