05 Nisan 2020, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Antibakteriyel İlaçlar

Penisilin keşfedilmeden önce bakteri enfeksiyonlarıyla savaşmak için elimizde çok az ilaç vardı. Bununla birlikte, günümüzde, bakteri enfeksiyonlarını tedavi etmek için birçok antibiyotik bulunmakta ve sürekli yenileri keşfedilmektedir.
Antibakteriyel ilaçların, hepsini olmasa da, çoğunu antibiyotikler (mikroorganizmalardan elde edilirler) oluşturmaktadır. Bazıları sentetik kimyasal maddelerdir. Bütün antibakteriyel ilaçların istenmeyen ve bazen ciddi yanetkileri vardır.

Bakteriye özgü Etki
Her antibiyotik belirli bir grup bakteriye etkilidir. Bazıları bir ya da iki bakteri türünü etkilerken, bazıları ise birçok türü etkiler. Doktorunuz bir enfeksiyon hastalığınız olduğundan kuşkulandığında, organizmanın cinsini ve çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılığını belirlemek için kan, cerahat, idrar, dışkı ya da balgam örneği alabilir.

Bu testlerin sonuçlarını almak 24 saat sürebilir. Bu nedenle doktorunuz teşhise bağlı olarak başlangıçta geniş bir bakteri grubunu etkileyen bir antibiyotik verebilir ve kültür sonuçları geldikten sonra daha uygun bar antibiyotiğe geçebilir.

Bölgesel Ve Ağızdan Antibiyotik Kullanımı
Göz, kulak ya da derinin bazı sınırlı enfeksiyonlarında, antibiyotikler bölgeye sıvı ya da merhem olarak uygulanırBununla birlikte birçok vakada antibiyotikler ağız, kasiçi ya da damariçi yoluyla verilir. Antibiyotik(veya herhangi bir ilaç) alındıktan sonra ağızdan alındıysa barsaklardan, kasiçi yolla alındıysa kastan ya da damariçi yolla alındıysa doğru-dan kan dolaşımına geçer. Eğer enfeksiyon ciddi ya da ilaç ağızdan alındığında iyi emilmiyorsa kasiçi ya da damariçi yolla verilir.

Antibiyotik Nasıl
Etki Gösterir?

Antibiyotik kana geçer geçmez bütün vücuda yayılır(kalp yalnızca bir dakika içinde bütün kanın vücudunuzda dolaşmasını sağlar). Bununla birlikte, antibiyotikler yalnızca belirli bakterilerle karşılaştıkları yerlerde etki gösterecektir. Bu etki, antibiyotiğin dozuna bağlı olarak ya bakterilerin öldürülmesi ya da çoğalmalarının engellenmesi şeklinde olur.

Antibiyotik Türleri
Penisilin ve sefalosporin gibi bazı antibiyotikler bakterin hücre duvarı oluşturma yeteneklerini bozarak ölmelerine neden olurlar. Diğer antimikrobiyal ilaçların çoğu ise, bakterilerin çoğalmak ve yaşamak için gereksinim duyduklarıkimyasal maddelerle etkileşime girerler. Bu ilaçlar arasında aminoglikozid-ler(gentamisin ve streptomisin gibi), tetrasiklinler, sülfonamidler ve makrolidler(eritromisin gibi) bulunmaktadır. Antibiyotikler vücudunuzun doğal bağışıklık sisteminin bakterileri ortadan kaldırmasına olanak sağlar.
Bakteriler antibiyotikle karşılaştıklarında, zaman içinde yavaş ya da hızlı direnç gelişebilir. Direnç gelişimi bakterinin mikroskobik ve diğer karakteristik özelliklerini değiştirmez. Bir bakteride antibiyotiğe karşı direnç gelişip gelişmediği antibiyotik duyarlılık testleriyle anlaşılır. Direnç gelişimi, bazı antibiyotik türlerinin geçmiştekinden daha az etkili olmalarına yolaç-mıştır. Yeni birçok antibiyotik geliş-tirilmektedir ancak bu ilaçların da etkilerinin zaman içinde azalacağını bekleyebiliriz.
Hastaneden kapılan enfeksiyonların etkeninin antibiyotiklere dirençli olma olasılığı daha yüksektir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..