27 Mayıs 2018, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Aort Kapağı Problemleri


Belirtiler

- Hiçbir belirti olmayabilir
- Hareketlerde zayıflık
- Nefes darlığı
- Göğüs ağrısı
- Bayılma nöbetleri.

Aort kapağı kanın kalbin ana pompalama merkezinde vücudun ana arterine geçmesini sağlar. Bu kapak 3 adet kap şeklinde bir dokuya sahiptir. Bu kaplar, kasılma sonrasında kanın aortadan tekrar Ventriküllere geri kaçmasını engeller.

Aort Darlığı (Stenoz)
Bu kapağın daralması veya kanalların sıkışması durumunda meydana gelen olaya stenoz denir. Aort kapağı böyle bir sıkışmada normal kan gönderebilmek için sol Ventrikülü daha çok çalıştırır. Bunun sonucunda sol Ventrikül kası kalınlaşır ve Ventrikülerde hipertofi (büyüme) meydana gelir.

Aort Kapağından Geri Akış (Regurjitasyon)
Kasılmalar arasında aortik kapağın yeterli görev yapmaması çeşitli problemlere yol açar. Aortik regurjitasyon da denilen bu problemlerde kan Ventriküle geri döner. Sonuç olarak vücuda gitmesi gereken kan akışında azalma meydana gelir ve kalp bunu dengelemek için fazla çalışmak zorunda kalır. Sonuç olarak da kalp büyür. Aortik Regorjitasyon ve Aortik Steroz kalbi tutan ateşli romatizma veya doğuştan olma kalp anormallikleri sonucu olur. Aortik steroz erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır.

Aort Kapağı Problemlerinin Ciddiyeti
Aort kapağı problemleri ile ilgili ciddi risklerin çoğu, sol Ventrikülün aşın çalışması nedeniyle ortaya çıkarlar. Bu da Anginaya Konjestif kalp yetmezliğine veya bayılma nöbetlerine sebep olur. Aort kapağı problemleri tehlikeli bir durum alıncaya kadar belirti vermeden gelişirler. Aort kapağı cerrahisi gibi daha ileri bir tedavi gerekebilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..