15 Aralık 2019, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Bronşiyolit (Bronşiyollerin İltihabı)

Belirtiler
- Hırıltıyla soluma;
- Zorlukla soluk verme;
- Hızlı olarak nefes alıp verme ve kalbin hızlı çarpması;
- Balgamlı öksürme.

Grip virüsü veya bir bakterinin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu bronşiyolteri iltihaplandırır ve fazla miktarda mukus salgısı yaratır. Bu olay büyük çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle ciddi değildir. Ancak küçük çocuklarda hava kanalları bir yetişkinde olduğundan çok daha dardır. Böylelikle çocuğun nefes alıp vermesini fazlasıyla zorlaştırır.
Bronşiyolit temel olarak iki yaşın altında çocuklarda ve kışın çok sık görülür. Ancak özel koşullarda yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Bu olay genellikle küçük çocuğun yaşadığı evde bulunan bir başkası tarafından bulaştırılan virüslerin neden olduğu bir solunum yoiu iltihabı nedeniyle ortaya çıkar. Ailesinde alerji bulunan herhangi bir çocuk veya kişide veya sürekli bronşiyolit olan çocuklarda nedenin alerjik bir reaksiyon olduğu düşünülebilir.

Teşhis
Genellikle bronşiyolitten önce bir, iki gün süren hafif bir burun akıntısı görülür. Daha sonra soluk alıp verme giderek zorlaşır ve hızlanır; çoğu kez soluk vermek için daha fazla çaba harcanır. Diğer belirtiler arasında hırıltılı ve sesli solunum, kalbin hızlı atması ve öksürük bulunmaktadır. Ateş yükselebilir ya da yükselmeyebilir.
Bazı vakalarda, çocuğun özellikle dudaklarında ve parmak uçlarında morarma olabilir. Bronşİyolitte hava yolları hemen hemen tümüyle ukanarak soluk alıp vermede ileri derecede zorluk yaratabilir.

Tedavi
Özellikle iki yaşın altında bulunan çocuklar olmak üzere, kendisinde siyanoz olan, defalarca hastalık nöbetlerine tutulan veya oldukça hızlı ve yüzeysel soluk aiıp veren şahıslarda hastane tedavisi gerekli olur. (Siyanoz, oksijen azlığı veya karbondioksit Fazlalığına bağlı olarak deri ve mukozaların mavimsimor renk almasıyla karakterize durum). Ortamı sıcak ve nemii tutmak ve belki de daha fazla oksijen temin etmek tedaviye dahildir, ilaç tedavisi belirtilerin yapısına ve ciddiyetine bağlı olarak değişir.
Çocukların çoğu iki gün ile bir haftalık bir süre arasnda iyileşirler. Ancak nadiren küçük çocuklarda Ölüm görülebilir. Bronşİyolit geçiren çocukların yaklaşık yarısı ilerde hırıltılı soluma olayından şikayet eder ve bunlar solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkın olabilirler.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..