19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Bruselloz (Malta Humması)

Belirtiler

- Ateş, titreme ve gece terlemeleri;
- Yorgunluk;
- Baş ağrısı;
- İştah kaybı;
- Eklem ağrıları;
- Lenf nodülü şişliği.

Amerika`da yaygın değildir. Bu hastalık Brusella denilen ve 3 çeşit olan bakteri tarafından meydana gelir. Bu bakteri türleri sığır, keçi gibi hayvanlarda bulunur. Bakteriler insanlara bu hastalığa yakalanmış hayvanla direkt temastan veya hasta hayvanın plasentasından (doğumdan sonra gelen zar), (çiftçi ve veterinerlere) veya pastörize edilmemiş süt içmekten ve peynir yemekten bulaşır. Bakteriler vücuda deri yoluyla veya sindirim sistemi yoluyla geçer.

Teşhis
Bu hastalık ani bir ateşle başlarsa da zamanla artarak devam eder. Neticede şahıs doktora gidemeyecek şekilde yorgun düşer ve çok az bir aktivite gösterir. Diğer semptomlar karın ağrısı, iştah kaybı ve kabızlıktır. Ateş düşük olmakla birlikte çoğu insanlarda akşamları üşüme ve ateş olur. Sabahları ise terleme ile uyanırlar. Doktorunuz kan tesleri yapabilir. Testler erken dönemde yapılırsa kanınızda bulunan organizmaları teşhis etmek mümkün olur.

Malta Humması Ne Kadar Ciddidir?
Fazla tehlikeli bir hastalık değildir ve yakalananların çoğunda 3-6 ay içinde iyileşme görülür. Bazılarında ise kronik (uzun süreli) yerleşmiş broseiloz meydana gelir ve uzun süre içinde aralıklarla ortaya çıkar. Birkaç yüzyıl önce uzun süreli yorgunluğun sebebinin bu hastalık olduğuna inanılırdı.

Tedavi
Ateş esnasında yatak istirahatı ve yeterli beslenme önemlidir.

İlaç Tedavisi
Antibiyotikler kullanılır.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..