26 Nisan 2018, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Çift Görme

Gözlerdeki bir sinir veya adale sorunu nedeniyle bir göz digerine göre sapma gösterebilir. Gözlerin bir arada odaklaması ve beynin gözlerden aldıgı imajlar birbirinden farklı olur. Bu duruma çift görme denir.
Eger göz ve beyin baglantıları iyi yerleşmişse (ki bu durum genellikle 1-2 yaşına kadar olur) gözlerde bir uyumsuzluk meydana geIdiginde beyin sinyalleri aynen aldıgı gibi yorumlar ve iki ayrı grup imaj yaratır. Strabismus (şaşılık) sapma yapan gözleri tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Bunun etkisi akıı karıştırabilir ve davranışlarda zorluk yaratabilir, çünkü cisimler görüş alanında iki defa belirir.

Bazen çift görmek şeker hastalığı myastenia gravis, multiple skleroz ve graves hastaııgı gibi daha ciddi bir hastalıgın belirtisi olabilir.

Bu durumlarda, bunayol açan hastalık beyinle göz adaleieri arasındaki sinirleri etkiler veya göz adalelerinin kendi sinirlerini etkiler. Çift görme genellikle bu rahatsızlıktan herhangi birinin çeşitli belirtilerinden biridir. Eger çift görmeye başlarsanız tam bir muayene yapması için doktorunuzia temasa geçin. Bu arada bir gözün üzerini kapatmakla bu duyguyu geçici olarak hafifletebilirsiniz. Buna neden olan rahatsızlıgın tedavisi çift görmeyi düzeltebilir. Eger düzeltmezse durum bazen reçeteli gözlükle düzeltilebilir. Bazen adale uyumsuzlugunu düzeltmek için cerrahi yoldan tedavi gerekli olur


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..