14 Temmuz 2024, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Doğum Sonrası Kanamaları-Doğum sonrası süren ağır kanama

Doğum sonrası kanamaları ciddi kan kayıplarına yolaçabilir. Bunlar en sık görülen doğumsal kanamalardır.

Doğum sonrası kanamaların en önemli nedenlerinden biri, rahim kasılmalarının plasenta ayrıldıktan sonra ortaya çıkan kanamayı kontrol edebilecek kadar güçlü olmamasıdır. Bu, genellikle rahim kaslarının doğum sonrası yorgun düşmesinden kaynaklanır. Vajina duvarındaki yırtıklar veya epizyotomi, rahim yırtıkları ve plasentanın bir parçasının rahim içinde kalması da doğum sonrası kanamalarının diğer nedenlerini oluştururlar.

Ayrıca bebeğin büyük ya da birden fazla olması, forseps yardımıyla doğum, daha önce sezeryanla doğurmuş bir kadında normal doğum, hidramniyoz durumunda ve ilaç yardımıyla doğum sancıları yaratılmış veya çok doğum yapmış kadınlarda doğum sonrası kanama riski artar.Doğum sonrası kanamaları birkaç saat süren bir sızıntı şeklinde ya da çok şiddetli olabilir. Bazen kan vajinadan geçemez ve rahimde birikir. Binken kan rahimde gerilmeye neden olur.


Tedavi

Doğum sonrası kanamaları genellikle, rahim kaslarını uyaran bir ilaçla kontrol edilebilir Eğer kanama durmazsa, doktorunuz sizi muayene eder ve bir yırtık saptarsa bunu onarır.

Eğer kanama kontrol edilememişse kanda pıhtılaşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu durumda pıhtılaşmayı sağlayan ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Kanamanın nedeni saptanamamışa bir batın ameliyatı gerekli olabilir. İlk adım rahmi besleyen ana damarların bağlanmasıdır. Eğer ameliyat başarılı olursa kanama duracaktır.

Bu ameliyat, daha sonra doğum yapmanızı engelleyecek herhangi bir hasar bırakmaz. Ancak kanama hala durdurulamıyorsa rahminiz alınmalıdır.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..