02 Haziran 2023, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Garip Davranışlar

Bazen gençlerin dürtülen üzerindeki kontrolü kaybettiklerinin işareti olarak isyan ortaya çıkar çok güçlü ve Ölümsüz olduklarını hissedebilirler. Bu durum tehlikeli ve riskli davranışlarla sonuçlanabilir.
Genç, utangaçlık ve meydan okuma arasında gidip gelebilir. Kirlilik, karışıklık ve hatta toplumu tümüyle reddetmekten zevk alabilir. İsyan gencin kontrolünden çıktığı zaman, garip davranışlar şeklinde kendini gösterebilir. Gerçekte garip davranışlar akıl hastalıklarının göstergesi olabilir. Ancak birçok kişi "garip" terimini sıradan olmayan herhangi bir davranış için kullanmaktadır.
Tüm arkadaşlarınızı ve komşularınızı kibarlığı, terbiyesiyle etkileyen çocuğunuz, birdenbire yaşamınızı huzursuz eden inatçı, dikbaşlı birine dönüşebilir, çocuğunuzun bu yeni davranış biçimi sizi dehşete düşürebilir. Bununla birlikte, "garip" ve "acaip" kavramları kişiden kişiye değişebilir. Çocuğunuz, saçlarını mor renge boyarsa şok olabilirsiniz, ancak bu durum onun akran grubu içinde (belki de Öğretmenleri içinde) çok normal olarak karşılanabilir. Öte yandan, çocuğunuzun davranışları şiddet ve düşmanlık içeriyorsa, bu davranışlar hem akranlar hem de aile tarafından ciddi bir sorun olarak kabul edilmelidir.
Gencin aşırı isyanının sonuçları çok ciddi olabilir. Bu durum bu yaş grubundaki yüksek kaza, intihar, uyuşturucu madde kullanımı, gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık oranına katkıda bulunabilir.
Aşırı derecede isyan, şiddetli çatışmaların olduğu ailelerde ya da kontrolü çok az olan ergenlerde görülebilir. Nedenleri her zaman ortada olmasa da, neden ne olursa olsun garip davranışlar zaman içinde genellikle hafifler. Çocuklarıntzın gerçekten sorunlu oldukları alanları belirleyin ve bu alanlarda yardımcı olmaya çalışın. Bireysel ve aile terapisi gerekli olabilir.
Sosyal ve spor etkinliklerinden vazgeçmek, akranlarından uzak durmak ve okul başarısında azalmalar uyuşturucu madde kullanımının işaretleri olabilir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..