30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gebeliğin Sonu: Üçüncü Dönem

Üçüncü dönemde aslında çok yakın olan doğum olayı size hiç ulaşılamayacak gibi gelir. Kendinizi nasıl hissederseniz hissedin, gene de soracağınız soru "Ne zaman bitecek?" olacaktır. Elbiseleriz gittikçe dar gelecek, yürümeniz zorlaşacak, el ve ayaklarınız bir miktar şişecektir. Bunlar ikinci dönemin sona erdiğini nispeten daha zor olan üçüncü dönemin başladığının belirtileridir.
Bu dönemde dokturunuzu daha sık görmenizde yarar vardır. 15 günlük periyodlar bu ziyaretler için uygundur. Hamileliğin sonuna doğru doktorunuz, kalça kemiğinizi kontrol ederek doğum için hazır olup olmadığınızı belirler.

Hamile kadınların çok büyük bir kısmı önemli bir rahatsızlık duymadan bu dönemi bitirirler. Erken doğum üçüncü dönemde gerçekleşebileceği gibi, ikinci dönemde de gerçekleşebilir. Ancak hamilelik ilerledikçe bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Hamileliğin son dönemi ile ilgili iki ana tehlike vardır; Preeklampsi ve eklompsi, bunlar zamanında farkedilmezse, bebeğin ölü doğmasına neden olabilirler. Bu dönemde karşılaşılabilecek diğer problemler ise kanama, plasente previa, zarının erken yırtılması, rahim içi ölümler ve geç doğumlardır.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..