21 Ocak 2019, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Göz Nakli - Kornea Transplantasyonu

Cerrahideki ilerlemeler, şimdi agır kornea zedelenmeleri veya yaralanmaları için bir çözüm sunmaktadır. Eger gözün görme yetenegi korneada skar (yara izi) veya opasite (yogunluk) nedeniyle büyük ölçüde bozulduysa transplantasyon mümkün olabilir. Fakat gözünüzde enfeksiyon varsa, kornea nakli yapılamaz.

Hazırlık
Normal transparan (şeffaf) bir kornea, genellikle ölümden sonraki birkaç saat içinde donörden (vericiden) alınır. Sıklıkla, alıcı ve verici kornea arasında tam bir uyum saglamak için doku testleri yapılır. Reddetme konusu böbrek ve pankreas nakillerinde oldugundan çok daha az problem olur. Çünkü korneada az kan damarı vardır. Fakat eger prosedürden sonraki safhalarda reddetme problemi meydana gelirse, genellikle kortikosteroid damlaları meseleyi halieder.

Prosedür
Donör kornea, ameliyattan önce gerekirse birkaç gün süreyle özel besleyici solüsyon içinde saklanabilir. Ameliyat, zedelenmiş olan korneanın orta kısmını bir yuvarlak kesme aletiyle çıkartarak yapılır. Ondan sonra, aynı ölçüde bir pharça donör (verici) korneadan kesilir. Nakledilecek parça alıcı gözdeki ayrılmış yere yerleştirilir ve çok ince dikişlerle yerine tutturulur.
Operatörünüz, ameliyattan sonra gözünüze uygulamanız gereken bakım hakkında size ayrıntılı talimat verecektir ve nakledilen korneada reddedilme belirtileri olup olmadıgını yakından izliyecektir.
Uyarı Belirtileri Aşagıdaki belirtileri fark ederseniz doktorunuzia temasa geçin.
1. Gözde kızarıkiıgın veya akıntıların artması,
2. Gözde normalolan kaşıntının dışında acıma,
3. Görme yeteneginizde körlüge gitme veya herhangi bir belirgin degişiklik,
4. Görüş alanında ışık çakmaları, birçok karanlık veya aydınlık noktalar veya çizgiler veya görüş alanınızda gri bir tabaka.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..