25 Temmuz 2024, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Hamilelikten Korunma

Yeni doğum yapmış bazı kadınlar (Özellikle bebeklerini emzirenler) onları tekrar hamile kalmaktan koruyan birşeyler olduğunu düşünürler, sakın böyle bir hata yapmayın; yeni doğum yapmış dahi olsanız hamile kalabilirsiniz.

Emzirmenin hamile kalmayı önlediği kısmen doğrudur ve hatta bazı kadınlar aylarca ya da bebek memeden kesilene kadar adet görmezler. Ancak kısa vadede yeni bir bebek sahibi olmak istemiyorsanız, emzirmenin bir doğum kontrol yöntemi olmadığını unutmayın. . Hamilelik sonrasında da kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri aynıdır(bkz. Doğum Kontrolü ve Aile Planlaması). Yine de emzirme, adet düzensizliği ve vajinanın ölçülerinin değişmesi nedeniyle doğum kontrol yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir.

Eğer daha önce diyafram kullandıysanız ve devam etmek istiyorsanız, değişen vajina ölçüleriniz nedeniyle daha büyüğünü kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Eski diyaframınızı doğum sonrası kontrollerinizde doktorunuza gösterip yeniden kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Rahim içi araçlar yan etkileri nedeniyle eskisi kadar yaygın olmamakla birlikte birçok doktor tarafından takılmaktadır. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız rahim toparlanana kadar en az bir ay beklemelisiniz. Araç daha önce takılırsa düşebilir.

Pekçok kadın doğum kontrol haplarına devam etmek isteyebilir ki bu en etkili doğum kontrol yöntemidir. Peki, acaba emziren bir kadın için güvenli mi bu haplar? Kuşkusuz, kadınların üçte birinin kullandığı bu haplar yani östrojen ve progesteron kombinasyonları anne sütünün azalmasına yolaçar. Ancak bu azalma genellikle hap kullanımından vazgeçilmesini gerektirecek kadar önemli değildir. Ayrıca bu hormonlar sütle kısmen bebeğinize de geçecektir. Yine de bu yanetki çok fazla önemsenmez. Sütte azalmaya yolaçmayacak düşük dozda haplar da vardır. Ancak bunlar kombine haplar kadar etkili değildir.

Eğer emziriyorsanız ve hap kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışın. Tıbbi bir sorununuz yoksa hapların yolaçabileceği yanetki olasılığı azalır. Doğum kontrol hapları birçok doktor tarafından önerilir.

Adet düzenliyse kullanılabilecek birçok doğal korunma yöntemi vardır. Daha önce bu yöntemleri kullanıyor olsanız bile doğumdan sonraki birkaç ay adetleriniz düzensiz olabileceği için başka bir yöntem bulmak zorundasınız. Eğer adetleriniz bebeğin doğumundan 3, 4 ay sonra hala düzensizse doktorunuza başvurun.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..