16 Ocak 2017, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Hassas Barsak Sendromu

Birçok Amerikalı belli fasıllarla Hassas Bağırsak Sendromu krizleri yaşar. Birçok kimse bu sendromu doktora bildirmeden sessizce geçiştirmeye çalıştığından gerçek hasta sayısı belli değildir.
Hassas bağırsak sendromuna ekseriyetle Spastik Kolon denir. Bağırsak etrafındaki adalenin anormal faaliyetinden kaynaklanması olasıdır. Anormal faaliyetin nedenleri ise çeşitlidir. Bazen belli bir yiyecek sebebiyle anormalleşebilir. Çoğu kimsede ise kronik stres belirtileri yaratır ve artırır.
Hassas bağırsak sendromunuz var mı? Nasıl anlayabilirsiniz? Karın ağrısı ve bağırsak hareketleriyle ilgili alışkanlıklarda görülen değişmeler. Ağrı, karnın herhangi bir kısmında ve şiddetli olabilir.
Tipik olarak belirtiler yemek yiyince başlar, tuvalete çıkınca geçer. Hassas sağırsak sendromu olanlar şişkinlikten şikayet ederler ve gaz çıkarınca rahatlarlar. Kabızlık da şikayetler arasındadır. Dışkı ufak toplar veya şerit halinde olabilir. Hastalar kronik kabızlık nedeniyle fazla laksatif kullanabilirler bu da ishal yapabilir fakat ishal az görülen bir belirtidir.
Hassas bağırsak sendomu kronik bir olaydır. Yaşamınız boyunca arada sırada tekrarlayabilir. Belirtileri azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
1- Doktora gidin. Hassas bağırsak sendromu daha ciddi bir hastalıkla karıştırılabilir. Tam bir kontrolden geçin, özellikle eğer olay son zamanlarda yaşanmışsa. Böylece daha ciddi bir şey olmadığı belirlenir. Rektum muayenesi (Kolon Kanseri içni radyog-rafik inceleme ve baryumlu bir maddeyle yemek borusunun, midenin ve bağırsakların baryumlu radyografik taraması) tarama yapılabilir. Önemli bir rahatsızlığınız olmadığının ortaya çıkması sizi rahatlatır, stresin kalkması da sendromu hafifletir.
2- Yemeğinizi dikkatle seçin. Eğer belli bir yemek dokunuyorsa onu yemeyin. Bazen taze meyve, sebze lifli yiyecekler yardımcı olabilir. Fakat bazen şişme ve gaz da yapabilir.
3- Bir yemeğin dokunduğundan emin olmadıkça bırakmayın. Bazı kimseler çok az şey yemeğe başlayıp bu durumdan çok şikayetçi olabiliyorlar. Çeşitli yemek
ler yemek onları rahatlatabilir.
Bazı yemekler de çok yenmemek şartıyla zarar vermeyebilir.
4- Bitki lifi siliumu (psylluim) bol olan, hazım yapıcılar reçetesiz bulunabilir. Bunlar kabıza ve ishale iyi gelirler. Doktorunuz arada spazm gevşetici ilaçlar da verebilir. Bu ilaç geçici olarak probleminizi halledebilir fakat devamlı kullanılmamalıdır. Biofidbek tekniği de stres atmada yardımcı olabilir. Hassas bağırsaksendromu daha ciddi hastalıklarınoluşmasını kolaylaştırmaz.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..