24 Şubat 2020, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

İdrar Kesesi ve Üretrada Travmaya Bağlı Yaralanmalar

Belirtiler
Zedelenme olayı;
İdrara çıkamam hali;
İdrarda kan;
Karnın alt kısmında ağri;
-şok.

Böbrekte yaralanma olayı çok yaygın değil­dir, çünkü organ karın boşluğundadır. Böbreğin zedelenmesi genelde bir ameliyat sırasında ör­neğin bir fıtık onarırken meydana gelebilir. Pelvise (kalça kemiğinin arasındaki boşluk) gelen bir darbenin neden olduğu kırık kemik parça­ları safra kesesini yırtabilir.
Uretmanın (idrar kesesinden dışarı idrar ta­şıyan kanal) yırtılması daha yaygın, fakat daha az tehlikelidir. Bu tip zedelenmeler ufak kesik­ler ve eziklerdir. Kadınlarda üretrada zedenlen-me nadir görülür.

Teşhis
Eğer şikayetiniz ve belirtileriniz idrar kesesi ve uretra zedelenmesi olasılığı gösteriyorsa, doktorunuz karnınızı ve rektumunuzu dikkatle muayene edecektir. Pelviste kırık olup olmadı­ğını anlamak için röntgen filmi çekilecektir. Doktorunuz ayrıca sistoskopik inceleme de ya­pabilir. Bu uretradan idrar kesesini özel bir tüp sokularak alt idrar yollarının gözle görülerek incelenmesi demektir.

İdrar Kesesi Veya Uretranın Yaralanması Ne Derece Ciddidir?
Bu tip zedelenmelerde genellikle hastane­ye gitmek gerekir.
En ciddi durum yırtılmış bir böbreğin karın boşluğuna idrar sızdırmasıdır. Bu enfeksiyon riski nedeniye hayatı tehlikeye sokan bir du­rumdur. Acil ameliyat gerektirir. Böbreğin ona­rılması idrarın karın boşluğundan alınması ge­reklidir. Uretradaki uzun vadeli sorun, daralmadır; uretranın zedelenen kısmı iyileştikten son­ra kalan yara izinin sertleşmesi ile uretranın daralmasidır.

Acil Tedavi
Şok ve kanama tedavilerinin önceliği vardır. Bunlar kan verilerek veya damardan sıvı eksiği giderilerek tedavi edilir. Nabız ve kan basıncı devamlı kontrol altında tutulur.

İlaçla Tedavi
Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik veri­lir.

Ameliyat
Yırtılmış bir böbrek için ameliyat gereklidir. Uretrada bir zedelenme olması halinde, uretra-dan bir katater (sonda) geçirerek idrar kesesini girilip idrar için bir yol yapılmış olur ve bu üç beş gün orada bırakılabilir.Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..