25 Temmuz 2024, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

İkizlik ve Çoğul Gebelik

Bir ikiz sahibi olma olasılığınız nedir? siyah ırkın ikiz sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Bir genç annede oran 167 de 1 iken, 40 yaşın üzerindeki bir kadında 55 de l`dir. Çocuk sayınız arttıkça ikiz doğurma şansınız da artmaktadır. Sonuç olarak ikiz doğum ender görülen bir durumdur.

Amerika`da her 90 doğumdan biri ikiz doğumdur, üçüz doğumsa 8000 doğumda 1 görülür.

Çoğul gebelik, birden fazla yumurtanın döllenmesi ya da döllenmiş yumurtanın birkaç parçaya bölünmesiyle ortaya çıkar. 10 çift ikizden 7`si çift yumurta ikizidir, iki ayrı yumurta ve iki ayrı spermin birleşmesiyle oluşurlar.

Çoğul gebelik 10 kadından 7`sinde doğum öncesi farkedilir. BelirtileriiKarnın aşırı büyümesi veya aşırı kilo artışı, bebek hareketlerinde aşırı artış ve iki ayrı kalp sesinin alınmasıdır. Eğer dok-torunuz bir ikizinizin olduğundan kuşkulanıyorsa ultrason isteyecektir.

Eğer karnınızda bir ikiz taşıyorsanız, daha fazla kalori almalı ve doğum öncesi kontrollerinizi sıklaştırmaksınız. Bu kontroller oldukça önemlidir çünkü çoğul gebelikde preeklampsî ve eklampsi, plasenta previa ve kanama riski daha yük-sektir

Çoğul gebelik genellikle normal doğum tarihinden önce sonlanın Örneğin ikiz doğumda 21 gün daha kısa sürer. Sezeryanı gerektiren herhangi bir neden olmadığı sürece ikizler vajinal yoldan doğabilirler. Ve anne sütü her ikisine de yeter.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..