26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Okul Öncesi Yıllardaki Genel Sorunlar ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Çocukların İstismar Edilmesi
Son yıllarda, çocukların istismar edilmesi, Amerika Birleşik Devetleri`nde giderek bir sorun olarak görülmeye başlandı. Her yıl tahmini olarak bu ülkede 650.000 çocuğun istismar edidiği veya ihmal edildiği bildirilmektedir. Konuyu çevreleyen gizlilik ve bilgi toplama güçlüğü nedeniyle bu sayı, sorun..

Ortopedik Sorunlar
Zaman zaman bir kemiğin kırılması veya bir kasın gerilmesi dışında, çocukların çoğunun kaslar, kemikler ve eklemieriyle ilgili ciddi sorunları olmaz. Yine de çok sayıdaki gelişme modelleri, okui Öncesi yaştaki çocuklarda görülebilir. Düztabanlık ya da İçe basma gösteren parmaklı ayak durumu, bacak..

İdrar Yolu Enfeksiyonları
Bakteriler, idrar yolundan (mesaneden vücudun dışına uzanan kanal) geçerek mesaneye girdiklerinde idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Normal koşullar altında bu bakteriler idrar yapılırken vücut dışına atılır. İdrarın kendisinde bakterilerin gelişmesini engelleyen özellikler vardır. Bununla birlik..

Konuşma ve Lisan Gelişimi
Çocuğunuzun konuşması ve lisan gelişimi hemen hemen dünyayı tanıdığı andan itibaren başlar ve 6 ya da 7 yaşına kadar ancak tamamlanır. Bu gelişmenin aşamaları vardır, çocuktan çocuğa, hatta aynı aile içerisinde bile, nispeten büyük değişiklikler gösteren gelişme farklılıkları olduğu hatırdan çıkarıl..

Yürüme ve Düşme
Çok sık sorulan sorulardan birisi de, "Bebeğim ne zaman yürüyecek?" sorusudur. Bunu kimse önceden söyleyemez. Bir çocuk 9 aylık iken yürüyorken, başka birisi 14 aylık oluncaya kadar emeklemeye devam edebilir. Yeni yürüyen bebeği seyretmek çok zevklidir. Tombul ayaktan henüz yağlı doku içerdikleri i..

Huysuzluk ve Soluk Tutma
Çok az çocuk, çocukluk çağını huysuzluk ya da aksilikler yapmadan geçirir. 18 aylık ile 3 yaş arasındaki çocuklarda, negativizm baskındır. Çocuğun en sevdiği sözcük "hayırdır (hatta kimi zaman çocuk bu kelimeyi "evet" yerine de kullanır}. Bazen yaptığınız her şey, ne kadar zararsız olursa olsun, ç..

Korkular ve Fobiler
Çocuğunuz büyüdükçe, ister istemez belli yaşlara göre değişen belli korkuları olacaktır. Bu tür korkular normaldir ve hatta psikolojik gelişim için gereklidir bile. Korku (gerçek ya da muhtemel bir tehdidin algılanması), hayatta kalmak için gereklidir. Örneğin, havlayan ya da uluyan bir köpekten ko..

Uyku Sorunları
Uyku saatinde kontrolsüz şekilde ağlama, geceieri sık sık uykudan uyanma ve yataktan çıkma ve anne babanın yatağına girmek isteme, okul öncesi çağındaki çocuklarda sıkça rastlanan uyku probiemlerindendir. Eğer çocuğunuzun uyku sorunları varsa, yalnız değilsiniz. Bu anne ve babaların sıklıkla şikâye..

Göz Sorunları
Okul öncesi çağındaki çocuğunuzda, özellikle 3 ila 4 yaş arasında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok göz sorunlarının araştırılması ve başarılı şekilde tedavi edilmesi büyük önem arz etmektedir. Şaşılık ve Ambiiyopi Şaşılık, gözlerin tek nesneye hizalanamaması nedeniyle ortaya çıkm..

Nesnelerin Yutulması
Küçük çocuklar, doğal olarak meraklıdırlar ve buldukları bozuk para, çengelli iğne, düğme, meyve tohumları ve diğer şeyleri ağızlarına sokmaya bayılırlar. Bunları ve diğer küçük nesneleri bebeğinizin ulaşamayacağı bir mesafeye koyunuz. Sosis gibi büyük bazı tek parça gıdalar bebeğin boğazın: tıkaya..

Diş Sorunları
Dişlerin, diş etlerini yararak çıkması, çoğu bebek için kolayca geçiştirilen Dir dönemdir. Bu tür bebeklerin başlıca semptomları tufcrük salgısının artması ve nesneleri çiğneyebilmek için dayanılmaz bir istektir. Bununla beraber, Kirni çocuklar için bu süreç rahatsızlıklarla, huzursuzlukla ve anarla..

Tuvalet Terbiyesi
Yeni yürümeye başlayan çocuğun tuvalet terbiyesi anne ve babanın ve çocuğun yaşamlarının en güç bölümlerinden birisini oluşturur. Ya da, gereğince çözümlendiği durumda çocuğun yaşamındaki yüzlerce dönüm noktasından sadece birisi olarak geçiştirilir. Anne ve babaların soracağı ilk soru şu olacaktın ..

Kabızlık ve İshal
Küçük çocukların anne ve babalan genellikle çocuklarının kabız ya da ishal olup olmadıklarıyla fazlasıyla ilgilenirler. Eğer çocuk bir gün gecikse, hemen kabız olduğuna hükmederler. Ya da, eğer dışkının yoğunluğu biraz yumuşak ise, çocuğun ishal olduğunu düşünürler. Kabızlık ve ishalin karakteristi..

Çok Rastlanan ve Tekrarlayan Soğuk Algınlıkları
En çok rastlanan soğuk algınlığı çocukluk-okul öncesi çocukluk çağının en sık ortaya çıkan hastalıklarındandır. Gerçekten de, yılda ortalama 5 ila 8 soğuk algınlığı enfeksiyonu meydana gelir, bunlar genellikle soğuğun en çok olduğu aylarda, eylül başlangıcında, ocak sonunda ya da nisan sonunda ortay..

Ağır Hastalıkların Uyarı işaretleri
Aşağıdaki işaret ve belirtilerden ağır bir hastalık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa, derhal doktorunuza haber verin. 40 C den daha yüksek ateş, Belli bir neden olmaksızın (soğuk algınlığı ya da mide bağırsak ağrısı gibi) 24 saatten fazla ..

Hastalık Belirtileri
Çoğu ebeveynin tanık olduğu gibi okul öncesi çağdaki çocuklar, inanılmaz derecede çok hastalığa yakalanırlar. Bazı aylar kendinizi evinizle doktor muayenehanesi arasında gidip geliyor bulursunuz. Çocuğunuzun kulak enfeksiyonu geçer geçmez nezle olduğunu görürsünüz. Daha ne olduğunu anlamadan tekrar ..

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |