26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kişilik ve Davranışın Psikolojik Gelişimi ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 9 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Cinsel İstismar
Son yıllarda çocukların cinsel istismarları tuvaletlerdeki yazılardan açıkça anlaşılmaktadır. Sorun kesinlikle yeni bir şey değildir, ancak sorunun boyutlarını kavramamız şu şekilde olmaktadır: Her 5 kızdan 1`i ve 10 erkek çocuktan da 1`i, 18 yaşına ulaşmadan cinsel istismara maruz kalmaktadır. <..

Okul Öncesi Çocukta Cinsellik
Okul öncesi çocuk, kendisini çeşitli şekillerde gösteren doğal bir cinsel meraka sahiptir. Doğumdan itibaren erkekler ereksiyon haline geçebilir ve kızlar da yeni doğduklarında vajinalarından sıvı gelebilir. İlk doğum gününe gelindiğinde tüm çocukların üçte birinin genital bölgelerine önem verdikle..

Zihinsel Gerilik
Zihinsel gerilik, okulu bir mücadele meydanı haline getiren yüzeysel gerilikten sürekli bir gözetim gerektiren derin geriliğe kadar çok geniş bir bozukluğu ifade etmektedir, zihinsel açıdan geri olan çocuklar motor becerilerini kazanmada ve dili kullanmada da ağırdırlar. Bu yüzden yaşlarına uygun ol..

Öğrenme Sorunları
Konuşma, duyma ve görüntü sorunları bir çocuğun öğrenme yeteneğini etkileyebilir. Bunların çoğu başarıyla tedavi edilebilir ya da en azından şiddeti azaltılabilir, çoğu kez anahtar faktör erken teşhistir. Okul öncesi yıllarda keşfedilen duyusal bir sorun çoğu zaman çocuğun entellektüel gelişimi üzer..

Gecikmiş Psikomotor Gelişme
Birçok durumda kaba ve İnce motor kontrol gelişimi düzgün olarak işler. Yine de bazen bir çocuk yaşıtlarının gerisine düşer. Örneğin çocukların çoğu 12 İle 15 aylıkken yürür. Ancak 20 aylık olduğu halde yürümeyen çocuğa ne demeli? Bir terslik mi var? Hem ince (el becerilerinde kullanılan kaslar), h..

Kardeş Sorunları
Çocuklar arasındaki sürekli ağız kavgası kadar hiçbir şey ebeveynin sinirlerini bozamaz. Kardeşler arasındaki sorunlar, yeni yürümeye başlayan çocukla yeni doğmuş bebek arasındaki rekabet, fiziksel saldırganlıktan bitmeyen çatışmaya kadar uzanır. Bu kavgalar, sakin ebeveynleri bile sadece bir çocu..

Hayal Gücü
Okul öncesi çağı çocukları yaşamlarının bir bölümünde her şeyin mümkün olduğu hayali bir dünyada yaşarlar. Bu yıllar süresince, oyun çoğu zaman taklit etrafında döner. Bazen bir çocuk için taklidin nerede bitip gerçeğin nerede başladığını bilmek güçtür. Buradan hareketle 3 yaşındaki çocuğunuz parfüm..

Negativizm
18 ay İle 3 yaş arasında çocuklar "hayırın en sevdikleri kelime olduğu bir dönem geçirirler. Sizin çocuğa ne söylediğiniz önemli değildir. Çoğu zaman, alacağınız yanıt vurgulu bir "hayırdır. Küçük kızınıza "banyo küvetinde kalmak, ister misin?" diye sorduğunuzda "hayır" cevabını verir. "Peki o haid..

Normal Davranış Gelişimi
Okul öncesi dönemi oluşturan 5 yıl süresince çocuğunuz birçok gelişimsel değişiklikler geçirir. Bu birkaç yıl boyunca çocuğunuzun kelime dağarcığı birkaç sözcükten yüzlere ulaşır. l yaşındaki çocuk güçlükle yürüyebilir, ancak 5 yaşında ip atlayabilir. Bir yabancı geldiğinde arkanıza saklanan 1 yaşın..

Kayıt Sayısı : 9 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |