02 Haziran 2023, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gençlik Döneminin Ortak Kaygıları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
İşitme Bozuklukları
Bazen gençlerde kalıcı bir yüksek frekans İşitme kaybı gelişebilir. Bu kişiler 4000 hertz`den yüksek frekanstaki sesleri duyamazlar. Bu tip işitme kaybını önlemek için yüksek sesli müzikten, metro trenleri ve diğer makinaların gürültüsünden uzak durmalısınız. Bu yüksek sesler iç kulağınıza zarar ver..

Görme Problemleri
Ergenlikteki hızlı büyüme tüm vücudu olduğu gibi gözleri de ilgilendirir. Bazen bir çocuğun gözlerinin boyutu değiştiği gibi şekii de değişebilir. Sonuçta görme kalitesiyle iigili sorunlar gelişir. En sık karşılaşılan problem yakını görme (miyopluk) ortaya çıkmasıdır. Gözlük ya da kontak lensle bu b..

Spor Yaralanmaları
Orta öğrenimde yapılan birçok yarışmalı spor yaralanmalara neden olabilir. Yaralanmaların çoğu hafif burkulmalar (kas kirişleri yaralanması) veya incinmeler (kasların zedelenmesi) şeklindedir. Ancak bazıları kalıcı hareket kısıtlığına yol açabilir. Spor yaparken diğer sporcularla yakm mücadele yara..

Skolyoz
Epifizit, kaval kemiği (tibia), uyluk kemiği ifemur}, üst kol kemiği gibi uzun kemiklerin epifizinin (geniş ucunun) iltihabıdır. Epifiz, kemiğin ince olan gövdesinden, boyundan ayrı olarak düşünülüp değerlendirilir. Ergenlikteki hızlı büyüme, epifiz üzerine aşırı yük binmesi hazırlayıcı nedenlerdend..

Skolyoz
Skolyoz omurgaların yana doğru kavis çizmesidir. Sıklıkia 10-14 yaş arası kızlarda rastlanır. Pekçok okulda tarama için film çekilir. Bazı durumlar tedavi gerektirmeyecek kadar hafiftir. Diğer durumlarda özel destek, egzersiz veya cerrahi gerekebilir; eğer tedavi edilmezse hızla ilerleyip hareket et..

Migren Ağrısı
Migren en az bir saat süren tekrariayıcı, şiddetli baş ağrılarıdır. Genellikle bulantı, kusma, iştahsızlık, ışığa duyarlılıkla birliktedir. Küçük çocuklar ve erişkinlerde de görülmesine karşın ilk ortaya çıkışı genellikle ergenlik dönemindedir. Kızlarda erkeklerden sıktır ve aile içinde yaygın görül..

Ağrılı Adet Görme
Ağrılı adet görme en sık ergenlikte görülür. Kadın geliştikçe, özellikle doğumdan sonra, sorun genellikle ortadan kalkar. Ergenlerin yansından çoğu bir dönem ağrılı adet görmüştür...

Demir Eksikliği Anemisi
Daha çok 6 ay - 3 yaş arası çocuklarda görülür. On yaşından sonra tekrar yaygın olarak görülür. ..

İdrar Yolu Hastalıkları
İdrar yolunda üreyen basteriler en sık mesanenin iltihabı olan sistite yol açarlar. Genellikle ergenlik çağındaki kızlarda görülür. En sık neden idran mesaneden dışarı taşıyan üretraya dışkı artıklarının buluşmasıdır. Üretrayı tahriş eden çok sayıda cinsei ilişkiyle tablo daha da ağırlaşabilir. Be..

Enfeksiyöz Mononükleoz (Öpücük Hastalığı)
Epstein- Barr virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Yalnız öpüşmeyle değil öksürüp aksırmayla da geçmesine karşın çok bulaşıcı değildir. En sık 4-15 yaş arası çocukları tutar. Başlangıçta genellikle kısa süreli ateş, yorgunluk gibi hafif belirtiler verir. Ergenlikte ise uzun ve ağır bir hastalığa ..

Akne
Belirti ve Bulgular - Belirip kaybolan kırmızı, beyaz ya da siyah başlı sivilceler Sivilceler kıl kökünün iltihaplanmasıyla oluşur. Bu iltihabın nedeni yağ bezleri tarafından aşırı yağ (sebum) üretilmesidir. Yağ kıl kökünün ağzını kapar. Bakteri enfeksiyonları ve iltihap için uygun ortam ..

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Belirti ve Bulgular - Cinsel organların üzerinde ya da çevresinde ağrılı şişlik, siğil - Cinsel organlar ya da makat çevresinde kaşıntı. - Vajina, penis veya anüsten akıntı - İdrar yaparken yanma - Boğaz ağrısı - Lenf düğümlerinde şişme - Kasıkta veya karnın alt bölümünde ağrı - Özel..

Rutin Kontrol
Yıllar geçtikçe çocukluktan gençliğe yol alır; ailenizden ve tüm dünyadan bağımsızlaşırsınız. Doktor muayenesi de bu durumla ilişkilidir. En iyisi her görüşmeyi anne babanız olmadan kişisel sorunlarınızı tartışarak yapmanızdır. Sizin sorunlarınız anne babanızınkinden farklı olduğundan görüşmenin ayr..

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |