28 Kasım 2023, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gebelik Sırasında Ortaya Çıkan Kaygılar ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 15 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Risk Faktörleri ve Gebelik
Hiçbir zaman garantisi yoktur, ama hamile kadınların büyük çoğunluğu zamanında ya da yakın bir zamanda sağlıklı, normal bebekler doğururlar. Ancak bazı faktörler düşük, ölü doğum, rahim içi büyüme geriliği ve erken doğum gibi hamilelik komplikasyon lan riskini arttırma eğilimindedir. Bu faktörleri..

Gebelikte Tıbbi Sorunlar
Çoğu kadın hamileliği önemli şikayetleri olmadan geçirir. Ancak kadınların küçük bir bölümü için, bu 9 ayiik deneyim sorunsuz değildir, şeker ya da yüksek tansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa, kendinizin ve bebeğin sağlığı için hamileliğiniz boyunca özel dikkat gösterin. Hamilelik sağlıklı b..

Gebelikte Enfeksiyon Hastalıkları
Hamile bir kadında rahatsızlığa yolaçmaktan başka bir şey yapmaz gibi görünen bazı yaygın hastalıklar aslında, ceninin gelişimini etkileyerek , onda ciddi sorunlara neden olabilirler. Kızamıkçık (rubella) kaşıntılı bir kızartı ve ateşe neden olan bir virüsün yolaçtığı genellikle hafif bir hastalı..

Rahimiçi Büyüme Geriliği
Gebelik yaşına göre aşın küçük doğan bir bebekte genellikle yüzde 10 un altında büyürne geriliği olduğu kabul edilir. Rahim içi büyüme geriliği, cenin plasenta aracılığıyla anneden yeterli besin alamadığı zaman ortaya çıkar. Büyüme gerıliğiyle doğan bir bebek, normal boyutlarda bir yenidoğanın sa..

Hamilelik Sırasında Kanama
Hamilelik sırasında vajinadan gelen kanama, yanlış bir şeyler olduğunun göstergesidir. Hemen doktorunuzu arayın. Hamileliğin ilk 20 haftasında, kanama genellikle düşükle ilişkilendiriiir. Düşük sırasındaki kanama hafif ya da ağır olabiiir. Hiçbir uyarı olmayabilir ya da önce kahverengimsi bir akı..

Gebelikte Genel Rahatsızlıklar
Birçok kadının hamileliği ciddi tıbbi sorunlar ya da hayati tehlikeler ortaya çıkmadan geçtiği halde, pek az kişi hiçbir rahatsızlığı olmadan hamileliğini geçirmektedir. Mide bulantısı gibi sorunlar gebeliğin ilk haftalarında daha sık görülür ve genellikle üçüncü ayın sonunda ortadan kalkar. Kanama ..

Hamilelikte Yolculuk
Yolculuk doğum sancısına, düşüğe ya da başka bir gebelik komplikasyonuna yol açmaz. Dolayısıyla, doktorunuz aksine bir tavsiyede bulunmadıkça, hamilelik sırasında yolculuk yapmamanız için hiçbir tıbbi neden yoktur. Ama ülke çapında bir otomobil yolculuğu ya da 2 haftalık bir gemi yolculuğu yapma..

Hamilelikte Sigara Alkol ve Uyuşturucu İlaçların Kullanımı
Uyuşturucu ilaclar kullanan, sigara icen ya da cok miktarda alkol alan hamile kadinlar dogmamis cocuklarının gelecekteki sagligiyla kumar oynamaktadirlar. Uyuşturucu ilacları kullanıyor alkol ya da sigara iciyorsanız, bunları hamile kaldiktan sonra degil, hamile kalmadan once birakmaniz gerekir;..

Hamilelikte Tedaviye Yönelik Kullanılan İlaçlar
Hamilelik sirasinda aldiginiz hemen her ilac bebeginizi de etklier. Aspirin gibi gorunuşte zararsiz bir ilac bile, plasentadan gecerek bebeginize ulaşır. Bu nedenle, doktorunuz onaylamadikca ilac almaktan kaçının. İlacın zorunlu oldugu bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz bebeginizi gereksiz yere ..

Gebelikte Egzersiz
Günümüzde, saglik bilincine sahip artan sayida kadin hamileligi boyunca egzersiz yapmaktadir. Bu, özellikle hayatinizda dizinizi bukmekten daha fazia bir şey yapmadiysaniz, hamileliğin gayretli bir egzersiz programina baslamanın tam zamanı oldugu anlamına gelmiyor. Ancak, gebelikten once duzenli ola..

Gebelikte Beslenme ve Kilo Kontrolü
Gebelik diyetine başlamanın zamanı değildir. Öte yandan, aşırı yenilecek bir zaman da değildir. Aşırı yiyen kadınlar genellikle, bebeğin doğusuyla birlikte otomatik olarak yok olmayan kilolarla ortada kalmaktadırlar. Her şeyden önce sağlıklı ve dengeli yemekler yemeye çalışın. Kendinizi yoksun bıra..

Doğum Öncesi Bakım
Kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, hamile olduğunuzdan kuşkulandığınız anda doğum öncesi bakıma başvurmaktır. Birçok kadın bir doğum uzmanından ya da doğum öncesi bakım sağlayan başka bir doktordan randevu aldığında, hamile olduğunu biliyordur. Tüm semptomlar görülmektedir ve..

Gebelik Testleri
Hamile olup olmadığınızı en erken anlamanın yolu gebelik testi yaptırmaktır. 4 günlük döllenmiş yumurta, insan koryon gonadotropini (hCG) denilen bir hormon salgılamaya başlar. Bu hormon vücut suyunda vücudun dokularına yayılır. Başlangıçta kanda bulunabilir, kısa bir süre sonra ise idrarda teşhis ..

Doğum Öncesi Gelişme
Döllenmeden bebeğin doğuşuna kadar geçen süre ortalama 266 gündür. Diğer türlerin çoğundaki gebelik süresiyle karşılaştırıldığında, bu inanılmaz uzunlukta bir süre gibi görünebilir; bu yaratımın Önemini düşündüğünüzde ise daha uzun sürmemesi şaşkınlık vericidir. İnsan gibi karmaşık bir şeyin nasıl ..

Döllenme
Döllenme süreci, kadının üreme sistemine doğru yolculuk eden yüz milyonlarca spermden birinin kadının yumurtasına girmesiyle başlar. İncecik spermin yumurtanın sert kapsülünden (zona pellucida) nasıl girdiği tam olarak anlaşılmamıştır. Dolambaçlı bir yolda yüzen sperm yumurtaya başının yan tarafıyl..

Kayıt Sayısı : 15 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |