26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Görme Bozuklukları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Retinitis Pigmentoza
Belirtiler - Geceleyin veya hafif ışıkta görme zorluğu - Merkezi görüş bozukluğu - çevresel görüşün kaybı En yaygın adıyla gece körlüğü diye bilinen retinit pigmentoza bazen kalıtımla geçen bir hastalıktır fakat çoğu zaman hiçbir görünür sebep olmadan da meydan..

Koroidit
Belirtiler - Bir gözde görüş bulanıklığı - Gözde ağrı veya rahatsızlık Koraid, gözün retina bölümü ile sklera bölümü arasında bulunan, esas itibariyle kan damarlarından meydana gelmiş olan tabakadır. Koroiddeki kan damarları, retinayı besler. Bu tabaka iltihap..

Gözde Görülen Benekler ve Yüzen Cisimler
Hemen hemen herkes bazen göz sıvısında yüzüyormuş gibi görünen benekler, saçlar ve şeffaf ipler görür. Bu vitröz yüzen maddeler görüş alanınıza girip çıkar. Bunlar sıklıkla gözün doğum öncesi büyümesi artıklarıdır. Vitrözde Değişiklikler Yaşlandıkça daha fazla ve farklı yüzen cisimler f..

Klobom
Klobom gözün gelişmesinde doğuştan gelen bir kusurdur. Bu rahatsızlık doğumdan önce meydana gelir. Genelde gözün irisi, kirpikli kısım ve diğer yapılar yoktur. Optik disk ile ilgili ise optik sinir lifleri noksandır. Kusurun boyutuna göre hasta gözde kısmen veya tamamen görme kaybı meydana gelir..

Optik Nevrit
Belirtiler - Bir gözde akut görme kaybı - Gözün hareket ederken ağrıması Optik sinirin iltihabı olan optik nevrit bir virüs hastalığının veya multipl skıerozun sonucu olabilir. Yaşlılarda buna temporal veya kamiyel arterit denen durum neden olabilir. Sebebi bili..

Retina Damarı Tıkanması
Belirtiler - Bir gözün görüş alanının tamamında veya bir bölümünde ani bulanıklık veya görme kaybı Göz retinası kameranın içindeki film gibi görev yapar. Dışarıdan gelen resimleri işler ve bilgileri beyine iletir. Retina hücreleri ince kan damarları tarafından bes..

Retina Dekolmanı
Belirtiler - Işık çakmaları - Gözde yüzen cisimler - Görme bulanıkııgı - Görüş alanının bir kısmında gölge Retinada ışıga duyarlı olan rod ve konlar bulunur. Buna ek olarak retinada rodlardan ve koniardan impulsları (uyarıları) beyindeki merkeze taşıyan sini..

Makuler Dejenerasyon
Belirtiler - Gittikçe artan merkezi görüş bulanıklığı Involüsyonla ilgili, makuler dejenerasyon Amerika Birleşik Devletleri ve Ingiltere`de en sık görülen kanuni körlük nedenidir. Kanuni körlük (körlük tanımlaması) eyaletten eyalete farklılık gösterebilir. Sık sık..

Katarakt Ameliyatı
Teknolojideki son gelişmeler katarakt ameliyatını bütün ameliyatlar arasında en başarılılarından biri olma özelliğine kavuşturulmuştur. Katarakt ameliyatlarının yaklaşık yüzde 95`i görmede düzelmeyle sonuçlanmaktadır. Bugünün cerrahi teknikleri bu işlemi güvenli, süratli ve hemen hemen ağrısız hale ..

Tonometri Nedir?
Tonometri göz küresi içindeki basıncı ölçme yöntemidir. Normal göz içi basıncı yaklaşık 8 ila 22 civa milimetresidir. Eger tonometri daha yüksek basınç belirtiyorsa, sizde glokom olup olmadıgını belirlemek için başka testler yapılabilir. Sehiotz Tonometresi Bugün birçok çeşit tonometri ..

Katarakt
Belirtiler - Bulanık görme - Gece veya çok parlak ışıkta görme bozukluğu - Işıkların çevresinde haleler - GÖzlüksüz okuyabilme yetenegi. çogu zaman ilerleyen yaşla birlikte görülür. Dünyada yaklaşık 20 milyon kişi katarakt nedeniyle kördür. Amerika`da yıld..

Kronik Glokomda Risk Faktörleri
Birçok kimse, belirgin ve daimi hasar meydana gelmedikçe kronik glokomun hiçbir belirtisini fark etmez. Bu nedenle kronik glokom konusunda risk faktörlerine karşı dikkatli olmak özellikle önemlidir. Yaş Kırk yaşından sonra kronik glokom hastalıgına tutulmak olasılı@ artar. Bu hastalık ço..

Kronik Glokom
Belirtiler - çevresel görüşün yavaş yavaş kaybedilmesi. Akut glokomun aksine, kronikglokom çoğu zaman yıllarca fark edilmeden sürer gider. Kronik glokomda drenaj açısı iris tarafından tıkanmış (akut durumdaki gibi) değildir. Bu nedenle açık açı glokomu da denir. Y..

Akut Glokom
BELİRTİLER - Görme bulanıklığı, genellikle tek gözde - Işıkların çevresinde halelerin belirmesi - Gözde ağrı (acı) - Göz kızarıklığı Akut (kapalı açı) glokom, kronik glokomdan daha az görülür; en fazla hipermetrap olan yaşlı kimseler arasında görülür. Hiperme..

Göz Tansiyonu - Glokom
Halk arasında göz tansiyonu adıyla bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Glokomda , göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir. BELİR..

Görme Bozuklukları
Görme bozuklukları, gözün çeşitli bölümlerini tutabilir. Bazıları korneanın biçimi ile ilgili kırma bozukluklarında veya adale saktlıkları sonucunda; digerleri yaralanma, yanık, yabancı cisim, tahriş sonucu olur veya enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Görme bozukluklarının en ciddileri arasında ..

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |