26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 8 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Pankreas
Muz şeklinde duodenumdan dalağa doğru uzanan bir organdır. Bu önemli organ iki tür salgı üretir. Biri yağ ve proteinlerin özümlenmesinde yardımcı olur. Diğerinde insulin ve glikojen hormonları vardır. Ve doğrudan kana karışarak karaciğerdeki glikoz ve protein meto-bolizmasını sağlar. Çok karışık ve ..

Safra Kesesi
Safrakesesi karaciğerin altında armut biçimi bir organdır. Safranın depolandığı yerdir. Safra safrakesesine sistik kanalla geçer ve ince bağırsakta yağların sindirilmesi için gerekli olana kadar bekler. Sistik kanaldan duodenuma iner. Genelde, safra asitleri ve kolesterol dengededir. Fakat bazend..

Karaciğer
Karaciğeriniz safra denen ve kolesterol ve asit ihtiva eden bir madde salgılar. Safra karaciğerden sistik kanala oradan safrakesesine akarak depolanır. Buradan duodenuma gönderilen safra, asıl görevi olan yağların özümlenmesine yardımcı olarak kana karışmasını sağlar. Safra asitleri buradan tekra..

Kalın Bağırsak
Bu noktada sindirim sisteminizin rolü değişir. Artık görevi sindirilmemiş özümlenmemiş yiyecek ve suyu atmaktır. İnce bağırsaktan kalın bağırsağa geçen sular tekrar özümlenir. Bu işlemde kalın kağırsak çok etkili çalışır. Her gün kalın bağırsağa giren 10 litre kadar sudan 9.9 litresi anüse ulaşmada..

İnce Bağırsak
İnce bağırsak uzun tüp şeklinde boyu 4-7 m. arasında değişen (kaslara ve ölçülme şekline göre) bir organdır. Üç bölüme ayrılır. Duodenum en kısa parçasıdır ve gerçek özümleme burada başlar. Jejenum denen ve en uzun kısmı olan bölümde asıl özümlenme gerçekleşir. İnce bağırsağın son bölümü olan ily..

Mide
Midenizin duvarları güçlü kat kat kaslardan oluşur. Bu kaslar midenin yayık gibi hareket ederek yiyecekleri daha ufacık parçalara ayırmasını sağlar. Mide civarındaki bezlerin salgıladıkları mide suları da bu yiyecek parçacıklarıy-la karışarak sindirime yardımcı olur. Bu salgı-larda pepsin denen sind..

Yemek Borusu (Esofagus)
Yiyeceğinizi yutunca, bu 20-25 cm. uzunluğundaki yemek borusundan aşağı iner ve doğrudan mideye gider. Yemek borusundaki yiyecekler kasların kasılmasıyla hareket eder. Peristaltizma yemeğin sindirim yollarındaki hareketinin adına verilen mekanizmadır. Bunun sonunda artıklar anüse ulaşır ve dışarı çı..

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?
Sindirim sistemi birçok bölümlerden oluşmuştur. Bunlar yemek borusu (esofagus), mide ve tüp biçiminde yiyeceklerin içinden geçerek özümlenerek artıkların oluştuğu ince ve kalın bağırsaklardır. İki büyük bez olan karaciğer ve pankreasda çeşitli enzimler ve sindirime yar-dımcı başka maddeler üreterek ..

Kayıt Sayısı : 8 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |