26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yemek Borusu Hastalıkları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Yemek Borusu Yırtılması
Acil Durum Belirtileri -Göğüs ağrısı; -Hızlı ve yüzeyel nefes alma, -Terleme; -Kusmukta kan. Yemek borusunun alt kısmı, şiddetli bir kusma nöbetiyle yırtılabilir. Buna yemek boru¬su yırtılması denir ve acil tıbbi müdahale ge¬rektiren bir durumdur. Yemek borusun..

Yemek Borusu Varisleri
Acil Durum Belirtiler -Kan kusma, -Baygınlık, terleme ve solgunluk (şok). Yemek borusu varisi, yemek borusunun duvarındaki ve içini döşeyen tabakadaki kan damarlarının anormal derecede genişlediği, seyrek görülen bir durumdur. Genişlemiş kan damarlarının içindeki ..

Yemek Borusu Tümörleri
Belirtiler -Yutmada giderek artan güçlük; -Açıklanamayan kilo kaybı-, -Yutulan yiyeceklerin ağıza geri dönmesi -Kan kusma. Yemek borusu tümörlerinin çoğu yemek borusunun orta ya da alt kısmında oluşur; yemek borusu tümörlerinin yaklaşık yüzde 9O`ı habistir. Seli..

Yemek Borusundaki Yabancı Maddeler
Belirtiler -Yutma güçlüğü; -Sık sık tükürük artışıyla birlikte, sıvıları ya da katı gıdaları hiç bir şekilde yutamama. Acil Durum Belirtileri -Nefes alamama ya da ses çıkaramama-, -Soğuk ve nemli deri. Bir şey yuttuğunuzda boğazınızda kalırsa, yemek bor..

Yemek Borusunun Daralması
Belirtiler - Yutma güçlüğü Bu durumda, yemek borusu katı gıdaların, hatta sıvıların güçlükle geçmesine neden olacak kadar daralmıştır. Yetişkinlerin çoğunda, bir daralmanın başlıca nedeni, mide içeriklerinin yemek borusuna doğru ters yönde akışının bir sonucu olarak..

Yutma Sorunları
Belirtiler -Sıvı ve katı maddeler boğazda vaya göğüs bölgesinde takılır. -Yenilenin çıkarılması. -Yutma sırasında gargara sesi çıkması. -Göğüste yutma sırasında rahatsızlık. Acil Durum Belirtileri -Tümüyle tıkanma sıvı ve katı maddeleri yutamama (salyanın..

Hıçkırıklar
Nefesini tutmak, birkaç yudum su içmek, kağıt torba içinde nefes alıp vermek, biber koklamak, şeker yemek, birisinin seni korkutması. Bütün bunlar hıçkırığa çare arama yollarıdır. Çoğunca da pek başarılı olmaz. Hıçkırık zaman zaman hepimizi etkiler. Genelde hıçkırık zararsız bir huzursuzluktur. Faka..

Mide Fıtığı (Hiatal Hernia)
Göğüs, karın boşluğunda diyafram denilen bir kas örtüsü ile ayrılır. Mideye ulaşabilmek için, esofagusun (yemek borusu) diyaframdaki boşluktan (hiatus) geçmesi gerekir. Boşluğun çevresindeki doku zayıflayınca midenin bir bölümü bu boşluktan göğüs boşluğuna doğru bir çıkıntı yapabilir. Buna "mide fıt..

Yemek Borusunda Mideden Geri Dönen Besinler
Belirtiler -Mide yanması - Göğüsler karın üstü bölü münde başlayıp boyna doğru uzayan bir ağrı. -Geğirme ile ağızda ekşi ve acı bir tad özellikle yatar durumdayken. Mide yanması çok sık görülen bir şikayettir. Yetişkinlerin 10`da 1`i her hafta bir kez, 3`de ri ..

Yemek Borusu Hastalıkları
Yiyeceği yuttuğumuzda ağzınızın gerisindeki bölüm bunu topak haline getirir. Küçük dil, nefes borunuzun önünde bunların nefes borusuna kaçmasını sağlar. Yiyecekler yemek borusuna geçer. Yemek borusunun alt kısmında bir kas vardır (esofagus sfinkter). Bu mideye yiyeceğin geçmesi için bir kapı görevi ..

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |