26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Mide Sorunları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Eosinofilik Mide İltihabı
Bu az rastlanan bir hastalıktır. Mide zarı ve ince bağırsak yolları eosinofil denen bir tür akyuvarlarla dolar. Biyopsi ile teşhis konabilir ve kortizonlu (Kortikosteroid) ilaçlarla tedavi edilebilir...

Menetrier Hastalığı
Bu hastalığın nedeni bilinmemektedir. Mide zarı kabarıp kat kat olmakta ve bu katlar arasında çatlaklar ortaya çıkmaktadır. En çok rastlanan belirti mide ağrısı olmakla beraber, bulantı, kusma ve zayıflama da görülebilir. Çatlaklar ülsere dönüşebilir. Bazen de kanamalar olur. Bu katlar arasından pro..

Mide Genişlemesi
Bu az rastlanan bir şikayettir ve mide anormal şekilde şişer. En be lirgin göstergesi son derece şişmiş bir karın ve sürekli tokluk, hissidir. şişme, mide ameliyatı sonrası veya mide çıkışında (pilor) tıkanıklıktan olur. Ayrıca, zatürre, şeker hastalığı gibi bazı hastalıkların doğurduğu kompl..

Mide Tümörleri
Belirtiler -süt ve antasitlerle geçmeyen üst ve orta karın bölgesi rahatsızlıkları. -Siyah, katranımsı büyük abdest, -Kan kusmak, -Yemek sonrası kusmaları, -Kilo kaybı, -Kansızlık, Yemek sonraları gerilme ve dolgunluk hissi. Acil Durum Belirtileri -Şok: Soğuk ve..

Yemek Borusu, Mide ve Barsağın Baryumlu Röntgeni
Baryum röntgeni, doktorunuzun üst sindirim sistemini ve ince barsağı, ülser, tümör, büzüşme ve diğer anormallikler açısından incelemesine olanak sağlar. Ayrıca yemek borusu, mide ve ince barsağin motor ya da hareket anormalliklerinin görülmesine ve mideden yemek borusuna ters yönde akışının değerlen..

Gastrit
Belirtiler -Üst karın bölümünde huzursuzluk -Bulantı ve arada kusma -İshal Acil Durum Belirtileri -Kanama Gastrit, mide zarında enflamasyon (kızarıp şişme) durumunu anlatan genel bir terimdir. Ülser olmadan önce asitin fazlalığı dolayısıyla bu durum ortay..

Sindirim Yollarında Kanama (Gastro Intestinal Kanama)
Bütün kanamaların en önemli belirtisi büyük abdestte kan görülmesidir. En korkulu belirtisi ise kan kusmaktır. Nedenler Sindirim yolları kanamalarının en sık görülen nedenleri şöyle sıralanabilin Peptik ülser, gastrit (çoğunlukla fazla alkol almak, aspirin kullanmak s..

Zollinger - Ellison Sendromu
Belirtiler -Üst karında ülsere benzer şikayetler -Belirtiler sürekli ve ciddiyse ve antasitlerle geçmiyorsa -İshal Zollinger - Ellison sendromu, gastrinomas denilen pankreas ve duodenum tümörünün oluşmasıdır. Bu durum gastrin denen bir maddenin midede fazla asit s..

İlaçların Neden Olduğu Mide Sorunları
Birçok hastalıkların tedavisinde ilaçlar her zaman olduğu gibi bugün de vazgeçilmez bir unsurdur. Devlet etkili ve zararsız ilaç üretilmesine çalışır. Reçetesiz satılan ilaçların da zararlı etkileri olup olmadığını devlet kontrol eder. İlaçla tedavinin asıl amacı en az yan etkiyle en çok yararı sağl..

Peptik Ülser Ameliyatları
Son yıllarda, peptik ülserlerin ameliyat yoluyla tedavisi giderek azalan bir yöntem olmuştur. Çünkü ameliyat gereksinmesini ortadan kaldıracak birçok yeni ilaç bulunmuştur. Fakat ilaçla tedavinin başarılı olmadığı veya kanama, tıkanıklık veya delinme gibi çok ciddi komplikasyonlar görülen durumlarda..

Peptik Ülser
Belirtiler - Üst karın veya alt göğüs kafesi bölgesinde yanma, acı, kemirme veya açlık hissi. Süt, yemek veya antiasit haplarla geçer. -Büyük abdest kokulu, siyah, çamur görünüşlü. -Yemekten sonra tıkanıklık hissi. -Bulantı ve kusma. Acil Durum Belirtileri..

Hazımsızlık
Belirtiler -Karın üst kısmında doygunluk hissi. -Yanma hissi. -Bulantı hissi. -şişkinlik hissi, geğirme ile geçer. Hazımsızlık özellikle yemek yendikten sonra karındaki huzursuzlukların birçok belirtisi için kullanılan genel bir terimdir. Hazımsızlık kendi başına..

Mide Sorunları
Şekli su kabağına benzeyen mide, karnımızın üst sol bölümünde tam göğüs kafesinin altında yer alır. Mide esofagustan gelen yiyecekleri toplar ve sürekli yayıktaki çırpma, karıştırma hareketiyle yiyeceği yan sıvı hale getirir. Ayrıca mide, bazı asitler salgılar. Bunlar da enzimleri harekete geçirerek..

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |