26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

İnce ve Kalın Barsak Hastalıkları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 27 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Barsaktaki Damar Problemleri
Karın büyük bir kan damarı ağı ile beslenir. Maalesef, bazen bu gerekli kan engellenir veya azalır. Böyle durumlarda etkilenen bölgede besleyici maddeler ve oksijen yetersiz seviye­ye düşer ve neticede doku ölür. Bağırsakta gö­rülen damarla ilgili rahatsızlıklar şunlardır: Mesenter İskemisi
Barsak Tıkanması
Belirtiler -Karın şişmesi, -Karın bölgesinin ortasında spazm halinde ağrı veya kramplar, -Kusma, -Dışkı veya bağırsak gazı çıkaramamak. Bağırsak tıkanması ince bağırsağın veya kolonun tamamen veya kısmen tıkanmasıdır. Bu tıkanma hazım maddelerinin bağırsak boyunc..

Ailevi Akdeniz Ateşi
Belirtiler -Ateş, -Karın ağrısı -Göğüs ağrısı, -Mafsal ağrısı, -Bacakların alt kısmında ciltte bozukluklar, Ailevi Akdeniz ateşi irsi bir bağırsak rahatsızlığıdır. Tekrar eden ateşlenme ve iltihaplanma hastalığın özellikleridir. Bu rahatsızlıkta karın bölgesinde..

Peritonit
Belirtiler -Artan karın ağrısı, -şişmiş karın, -Bulantı ve kusma, -Gaz veya büyük abdest çıkaramamak, -Ateş, -Düşük tansiyon, -Susuzluk Peritonit, karın organlarını örten zarın bir bölgede veya yaygın biçimde iltihaplanması-dır.Peritonitler ekseriyetle karın b..

Megakolon
Belirtiler -Aşırı kabızlık, -Kötü beslenme. Kolon doğuştan veya daha sonra meydana gelen bir nedenden o kadar genişleyebilir ki hazım maddelerini hareket ettirmeyebilir. Bu duruma megakolon denir. Genelde sinirlerin tahrip olması megakolona sebep olur. Hirsch-sprun..

Kolon Kanseri için Radyografik inceleme
Amerika`da kanserden ölümlerin ikinci nedeni rektum ve kolon kanseridir. Her yıl bu hastalığa yakalanmış aşağı yukarı 150.000 Amerikalı tesbit edilir-, bunların kabaca 60.000`i ölür. Ekseriyetle kolo-rektal kanser tedavi edebilmek için çok geç kalındığında ortaya çıkarılır. Genelde durum hep böyle d..

İleostomi ve Kolostomi Ameliyatı
İleostomi ve kolostomi bağırsağın büyük bir kısmının alındığı ameliyattır. Bu genelde kanser de veya Crohn hastalığında yapılır. Hazım artıklarının normal olarak atılabimek için geçtikleri yol alınır, onun için karın duvarında bir delik açılır. Bağırsağın bir kısmı bu delikten çıkarılır. Böylece dış..

Kolon Kanseri
Belirtiler -Rektal kanama, -Bağırsak hareketlerinde son zamanlarda olan değişiklikler, -Karında kramplar veya ağrılar, -Açıklanamayan kansızlık (anemi), -Açıklanamayan kilo kaybı, -Bazen bunların hiçbiri olmayabilir. Yetişkin kadınlar ve erkekler arasında en ya..

Kolon Polipleri
Belirtiler Ekseriyetle bu poliplerin hiçbirisi kolaylıkla görülmez. -Son zamanlarda bağırsak hareketlerinde görülen değişiklikler, -Dışkıda mikroskopik miktarlarda kan bulunması, -Anüsten sümüksü bir sıvı gelmesi., Kalın bağırsakda selim (habis olmayan) tümör bul..

İnce Barsak Tümörü (Ur)
Belirtiler -Karın krampları ve ağrısı, -Kanlı dışkı, -Bulantı ve kusma, -Kilo kaybı. İnce bağırsak tümörlerine az rastlanır. Gast-roentestinal (mide ve bağırsak) bölgedeki tü-möral gelişimlerin %3 ila 6`sını oluştururlar. Bağırsak urları selim de olabilir habis de olabilir. Bağırsak ..

Barsak Gazı
Herkesin kalın barsağında gaz üretilir. Aslında, barsak gazlarının çoğu kalın barsakta oluşur. Gaz genellikle dışkı yaparken atılır. Bununla birlikte, bazı kişilerde oluşan aşırı miktardaki gaz, bütün gün rahatsızlık yaratır. Barsak Gazının Bileşiminde Neler Vardır? Barsak gazı başlıca be..

Müshil Alışkanlığı
Hergün müshil kullanması gereken insan sayısı çok azdır. Bununla birlikte, bazı kişiler aşırı miktarda müshil kullanmak için çeşitli nedenler yaratmaktadır. Bazı insanlarda, hergün dışkılarını yapamazlarsa hasta olacakları gibi asılsız bir inanış vardır ve kabızlık sorunları olmasa da hergün dışkıl..

Lifli Gıdalar
Son yılarda lifli gıdalar yemenin önemi giderek anlaşılmaya başlan-mıştır.Lifli gıdaların kabızlık şansını azaltmasının yanı sıra, birçok doktor lifli gıdalarla beslenmenin kalın bağırsak kanseri riskini azaltabileceğine inanmaktadır. Bol Lif içeren Yiyecekler Hangileridir? Bol lif içeren ..

Kronik Kabızlık
Birçok kimsede her gün tuvalete çıkmamayı kabızlık olarak bilir. Her gün çıkmak şart değildir. Bazıları için haftada 3 defa, bazıları için her gün çıkmak muntazam çıkmak sayılır. Esas kabızlık haftada üç defadan az büyük abdeste çıkmamaktır. Yanı sıra karın şişmesi olur ve rahatsızlık duyulur.
Hassas Barsak Sendromu
Birçok Amerikalı belli fasıllarla Hassas Bağırsak Sendromu krizleri yaşar. Birçok kimse bu sendromu doktora bildirmeden sessizce geçiştirmeye çalıştığından gerçek hasta sayısı belli değildir. Hassas bağırsak sendromuna ekseriyetle Spastik Kolon denir. Bağırsak etrafındaki adalenin anormal faaliyeti..

Divertiküloz ve Divertikülit
Sebebi Nedir? Sebebi bilinmemektedir. Fakat divertiküllerle ilgili problemler ABD gibi endüstrileşmiş ülkelerde daha sık görülür. Bunun için bazı doktorlar batıda lifli yiyeceklerin az yenmesinin ana faktör olduğunu düşünürler. Divertikülitle ilgili hastalıklara yakalanma riski yaşla artar. Batılı ..

Ulserleşmış Kolit
Belirtiler -Kanlı ishal, cerahatli de olabilir. -Karın ağrısı, -Acilen, ağrılı olarak tuvalete çıkmak, -Ateş -Kilo kaybı, -Mafsal ağrısı, -Deride lekeler. İltihaplı bağırsak hastalığı denen iki hastalıktan biri de ülserleşmiş kolittir. Bu hastalığın nedenleri ..

Crohn Hastalığı
Belirtiler -Uzun süreli ishal, -Düşük tansiyon, -Yorgunluk, -Kilo kaybı, -Karın ağrıları ve göğsün etrafında veya karnın sağ tarafında ağrılar, -Kas ağrıları, -Deri lezyonları. İltihaplı barsak hastalığı terimi genelde nedeni bulunamamış (gastro entestenial bö..

Intussusepsiyon
Belirtiler -Ani, şiddetli karın ağrısı; -Kuvvetsizlik ve uyuşukluk; -Sık sık safra çıkararak kusma; -Kuşüzümü jelatinine benzer kanlı dışkı, -Yüzeysel nefes alma; -şok. Intussusepsiyon, barsağın, genellikle ince barsağın bir kısmının, barsağın başka bir kısmını..

Meckel Divertikülü
Divertikül, barsak duvarının zayıflamış bir kısmında oluşan bir torba ya da kesedir. Mekel divertikülü, doğuştan olan bir divertikül örneğidir. Kese genellikle ince barsağın alt ucunda (ileum) oluşur. Tipik olarak, bu tür divertiküller 5 cm. uzunluğundadır. Bu yaygın rahatsızlık genellikle hiçbir b..

Akut Apandisit
Belirtiler -Üst karından veya göbek çevresinden başlayan bölümde yerleşendir ağrı, -Bulantı ve kusma, -Dışarı çıkma veya gaz çıkarma ihtiyacı, -İştahsızlık. Kurta benzeyen apandis, kalın bağırsağın ilk bölümünden dışa doğru uzanan 7-8 cm. uzunlukta içi boş bir pa..

Şeker Hastalığına Bağlı Barsak Rahatsızlıkları
Uzun süren şeker hastalığı, midenin ve barsak sisteminin geri kalanının kas etkinliğini denetleyen sinirlerin fonksiyonunda azalmayla sonuçlanabilir. Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir durum ortaya çıkar ve midedeki karıştırma ve itme faaliyetini azaltır. Zaman içinde, mide gevşek bir..

Gıda Zehirlenmesi
Gıda zehirlenmelerine mikroplu yiyecekler neden olur. Belirtileri ishal ve bulantıdır. Kusmma, iştah kapanması ve mide ağrısı da görülebilir. Yiyecek zehirlenmmesinin en sık görülen nedeni stafilokok aureus denen bakteridir. Bu bakteri yiyeceğe bulaştığı zaman çok çabuk çoğalır. Bu da salgınların an..

Özümleme Sorunları
Belirtiler -Kilo kaybı, -ishal, -Karın ağrısı, gaz ve şişkinlik, -Genel halsizlik, -Kötü kokulu ve gri siyah büyük abdest. Sindirim süreci düzgün giderse besinler parçalanıp moleküllere bölünerek kan damarlarınıza geçebilir hale gelir. Zaman zaman bazı nedenlerl..

Antibiyotiğe Bağlı İshal
Belirtiler -Antibiyotik uygulaması sırasında veya bir kaç hafta sonra görülen ishal, karın krampları, -Ateş. Antibiyotikler, özellikle clindamisin, ampisi-lin cephaloproni, aminoglikoside bağırsak zarı şişmesine neden olarak ishal yapabilir. Antibiyotik kökenli ish..

Mide-Barsak Enfeksiyonları
Belirtiler -Sulu ishal zaman zaman kanlı, -Kramp ve karın ağrısı, -Hafif ateş, -Bulantı, kusma veya her ikisi, -Zaman zaman kas ve baş ağrıları. Acil Durum Belirtileri - Başta boşluk hissi yaratacak derecede çok ve sürekli sulu ishal. Mide - bağırsak enfeks..

İnce ve Kalın Barsak Hastalıkları
İnce barsak üç kısımdan oluşur; duodenum (12 parmak bağırsağı), çekum ve illum. Karındaki bu 6.5-7 metrelik ince tüp yiyeceklerin sindirim-özümleme işleminin en büyük kısmını sağlar. Bundan önce yiyeceklerin ufacık parçalara ayrılıp midede mide suyuyla karışması safhası vardır. Bu yarı sulu madde i..

Kayıt Sayısı : 27 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |