26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Boğaz İle İlgili Rahatsızlıklar ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Sesimizi Nasıl Doğru Kullanırız?
Bu bölümde ses tellerinde sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilecek birkaç pratik öneri bulacaksınız. Aşırı derecede yüksek ya da kısık sesle konuşmak, haykırmak ya da çok yüksek sesle şarkı söylemek temas ülseri ve ses teli oluşmasına neden olabilir. Ses tonunu azaltmak ve daha normal bir sesl..

Gırtlak Kanseri
Belirtiler - Ses kısıklıgı - Yutma zorlugu ve acı - Boynunuzda şişme Hemen hemen herkes arada bir ses kısıklıgı ndan şikayet edebilir. Larenjit veya üşütmeden olan ses kısıklıgı birkaç günde geçer. Ses kısıklıgı birçok gırtlak rahatsızlıklarının belirtisi olab..

Ses Telleri Sorunları
Gırtlagın iki yanında bulunan ses telleri titreşerek sesin oluşmasını saglarlar. Gırtlak kasları ses tellerinin uzunlugunu ve gerginligini kontrol ederek titreşimi ayarlarlar. Ses telleri ayrıca yutkunma sırasında yiyecek ve içeceklerin akcigerlere kaçmasını önlemede de yardımcı olurlar. Ses telle..

Gırtlak İltihabı ( Larenjit )
Belirtiler - Kısık ses, - Boğazda gıdıklanma ve boğazda kuruluk, - Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı, Larenjit, larynx (ses telleri)`in enfeksiyonu veya tahrişidir. Ses telleri şişer veya tahriş olursa sesler bozulur ve boğuk çıkar, bazen de anlaşılamayacak ka..

Peritonsiler Abse
Belirtiler - Boğaz ve yumuşak damak ağrısı, - Yutkunmada büyük acı, - Ateş, - Başı acının ters yönünde bir tarafa yatırmak ihtiyacı. Anjin de denen bu hastalıkda bademciklerden biri i1tihaplanır ve bu bademcikle çevresindeki yumuşak dokular arasında abse olu..

Bademcik ve Burun Eti (Lenf Bezi) Ameliyatları
Bademcikler ve lenf bezleri gırtlaktaki lenf, topaklarıdır. Bademcikler ağızın gerisinde, lenf bezleri ise glrtlağın en üstündedirler. Her ikisi de vücuttaki enfeksiyonları filitre eder. Bunlar özellikle 3 yaşına kadar çok yararlıdırlar. Ergenliğe yaklaştıkça burun etleri (lenf bezleri) hemen hemen ..

Nefes Borusu Kapakçığı İltihabı (Epiglotit)
Belirtiler - Boğaz ağrısı - Ateş, - Yu tma zorlUğU - Kısık-boğuk ses. Acil Durum Belirtileri - Nefes alma güçlüğü. Epiglotit nefes borusunun üstündeki ufak kıkırdağın iltihabıdır. En sık 2-5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ama yetişkinlerde de ..

Bademcik İltihabı (Tonsilit)
Belirtiler - Boğaz ağrısı, - Başağrısı, - Ateş ve üşüme, titreme, - Boğaz ve çenede ağrıyan bezler. Bademcikler lenf düğümcükleridir. Ağrınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre e..

Farenjit
Belirtiler - Boğaz ağrısı, - Yutma güçlüğü, - Ateş. Farenks (Pharynx) bademciklerle ses kutusu arasında kalan kısımdır. Dolayısıyla farenjit boğaz ağrısı denilen hastalığın başka bir adıdır. Bu akut veya kronik olabilir. Akut farenjite sebep ya bir bakteri (b..

Boğaz İle İlgili Rahatsızlıklar
Bogazınızı sürekli kullanırsınız. Yemekleri sindirim organlarına gönderir, akciğerlere hava taşır ve konuşmamızı saglar. Bu kadar yükle çalışan bir organın ara sıra sorunları olması daha çok dogaldır. Solunum sisteminin diger parçaları gibi hem bakteri, hem de virüs hastalıkları enfeksiyonları sık..

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |