26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Böbrek ve İdrar Yollarının Enfeksiyonları ve Yaralanmaları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Nefrotik Sendrom
Belirtiler İdrarda çok miktarda protein; Gözlerin çevresinde, ayakta ve karında şişme; Su toplaması nedeniyle kilo alma; İştahsızlık. Nefrotik sendrom birçok hastalığın ortak özelliğidir: Glomerulusun proteinin idrarla atıl­masını önlemeyen gücün etkilenmesidir...

Kronik Glomerulonefrit
Belirtiler İdrarda protein; İdrarda kan; Yüksek tansiyon; Yavaş yavaş böbrek yetmezliği. Kronik glomerulonefrit yavaş, git gide artan böbrek fonksiyonları kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Böbreğin protein ve kırmızı kan hücrelerini tutma yeteneğini bozan ba..

Akut Glomerulonefrit
Belirtiler Son zamanlarda görülen streptococcal(streptokoka bağlı) veya virütik hastalıklar; Kola veya çay rengi idrar; Yüksek tansiyon; Sıvı tutulması (birikmesi) İdrarda protein ve kırmızı alyuvarlar; Baş ağrısı; Görme bulanıklaşabilir. Yaygın ağrılar ve sancı..

Akut Doku Arası Nefriti (İnterstisyel Nefrit)
Belirtiler İdrarda kan; İdrarda protein; Yüksek tansiyon; Ateş; Kızıllık; Kilo almak; şişmek. Akut nefrit, glomerulusları, tubulusları veya radaki boşluk yerleri de etkileyen bir böbrek iltihabıdır. Bu ekseriyetle geçicidir ve birçok böbrek hastalığı, ilaçlara..

Akut Piyelonefrit
Belirtiler Böğürde (yan taraf) ağrı; Yüksek ateş; Titremeler; Kusma; Idarara çıkarken yanma; Artan sıklıkla idrara çıkma. İdrar yolları enfeksiyonlarının çoğu alt idrar yollarını etkiler. İdrar kesesi ve idrar yolu ba­zen bakteri üreterek, yukarı üst idrar yoll..

Sistit (idrar kesesi iltihabı)
Belirtiler Sık ve acil olarak idrara çıkma; ldarara çıkarken yanma; Karnın alt kısmında baskı-, İdrarda kan; Kötü kokan idrar. Bu enfeksiyon cinsel ilişki neticesinde olu­şur ve ekseriyetle de "balayı sistiti" denir, cin­sel ilişki sırasında bakteriler üretradan..

Üretra İltihabı (Üretrit)
Belirtiler Sık idarar çıkma; İdrara çıkarken sancı duyma; İdrarda cerahat; Akıntı (erkeklerde). Uretrit, uretra iltihabıdır. Uretra idrarı. İdrar kesesinden dışarı taşıyan tüptür. İdrar kesesini ve böbreği enfekte eden organizma uretrayı da enfekte edebilir. Ayrı..

İdrar Kesesi ve Üretrada Travmaya Bağlı Yaralanmalar
Belirtiler Zedelenme olayı; İdrara çıkamam hali; İdrarda kan; Karnın alt kısmında ağri; -şok. Böbrekte yaralanma olayı çok yaygın değil­dir, çünkü organ karın boşluğundadır. Böbreğin zedelenmesi genelde bir ameliyat sırasında ör­neğin bir fıtık onarırken meydana..

Böbreklerde Toksit Zehirlenmeler
Böbreklerde her an çok miktar­larda kan dolaşımı olduğu için özel­likle bu organ toksin zehirlenmesi­ne açıktır. Bu nedenle eğer toksin alırsanız, toksinin etkisi diğer or­ganlardan daha çok böbrekler üze­rinde olacaktır. Böbreklerde görülen en yaygın dört tip toksin zehirlenmesi şunlar­dır. ..

Böbrek ve Üreter Yaralanmaları
Belirtiler Fiziksel yaralanma hikayesi İdrarda kan Böğürde şiddetli ağrı Bulantı.kusma ve karın şişliği Bazen ateş İç kanama Şok Böbrek ve üreterlerin travmaya bağlı yaralanmaları pek sık görülmez. Ancak bazen, ge­nellikle spor yaralanmaları, iş ya da trafik k..

Kayıt Sayısı : 10 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |