30 Mayıs 2023, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yaygın Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 12 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Bağişıklama (Bağışıklık Kazandırma)
ABD`de 4 veya 5 yaşına gelmiş çocukların neredeyse tümünün bağışıklanmaları şarttır. Bazı aileler aşıyı çocuk okul yaşına gelinceye kadar erteler. Bu, çocuğu lüzumsuz riske atmaktır. Bu arada çocuk şiddetli hastalıklara yakalanabilir. Birçok aşı 2-3 aylıkken verilir, çocuk 18 aylıkken çocuk felci, ..

Kızıl
Belirtiler - Boğaz yanması; - Ateş; - Kusma; - Boyunda ve göğüste kırmızı lekeler. Kızıl, eskiden yaygın bir çocuk hastalığıydı. Şimdi nadiren görülüyor. Belli bir tip streptokok bakterisi bu hastalığın nedenidir. Birdenbire boğaz yanması, ateş ve kusmayla b..

Difteri
Belirtiler - Boğaz yanması ve ses kısıklığı; - Burun akması; - Kırıklık ve ateş; - Boğazı ve bademcikleri örten kalın koyu gri ıslak zar türü örtü; - Hızlı nabız. "Corynebacterium diphtheriae", koli bakterisinin sebep olduğu akut enfeksiyona difteri denilir. B..

Kabakulak
Belirtiler - Ağrıyan şiş tükürük bezleri; - Ateş; - Yorgunluk, halsizlik; - Pankreas, testis, yumurtalık veya beyin iltihabı olasıdır. Kabakulak çocuk hastalığıdır, fakat yetişkinlerde de görülebilir. Klinik adı epidemik parotitdir. Kabakulak virütikdir ve mi..

Su Çiçeği
Belirtiler - Ateş, halsizlik; - Kırmızı kaşıntılı lekeler. Varicelle da denilen su çiçeği, esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkenler de bu hastalığa yakalanabilirler. Oldukça bulaşıcıdır. Mikroplu zerreciklerin solunum yoluyla içe çekilme..

Krup
Belirtiler
Boğmaca
Belirtiler - Hapşırma, burunda tıkanıklık ve tahriş; - İştahsızlık; - Kırıklık; - Kuru öksürük, arkasından patlayan öksürükler ve boğmaca öksürüğü. Acil Durum Belirtileri - Nefes alma zorluğu ve mavi dudaklar. Boğmaca öksür..

Rozeol
Belirtiler - Yüksek ateş; - Boğazda şiş lenf bezleri. Rozeol` e insanlarda görüleri 6. herpes virüsünün neden olduğuna inanılır. Nasıl bulaştığı bilinmiyor. Bu enfeksiyon yalnız çocukları etkiler ve tehlikeli değildir. Herhangi bir problem yarattığını açıklayan hiç..

Kızamıkçık (Rubella)
Belirtiler - Kırmızı lekeler; - Hafif ateş. Bu hafif ekfeksiyonlu bir hastalıktır. Virüslü su buharı damlacıklarının solunması ile bulaşır. Kuluçka dönemi 2-3 hafta sürer ve hasta kızarmalar başlamadan evvelki hafta hastalığı bulaştırabilir. ..

Aspirinin Tehlikeleri
Aspirin birçok belirti ve hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Biz aspirinin hafif ve zararsız bir ilaç olduğunu düşünüyoruz, ancak bazı durumlarda bu ilaç çok tehlikeli de olabilir. Önde gelen riskleri şunlardır: Çocuklarda Ateşi olan çocuğa aspirin vermeyin. Aspirin, bi..

Kızamık
Belirtiler - Ateş; - Öksürük, yanma, şişmiş gözler; - Boğaz yanması; - Yanak iç cidarında beyaz ufak noktalar; - Ciltte kızarmalar. Kızamığa rubelo da denir. Yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir, ancak çocuklar arasında yaygındır. Bu hastalığa neden ola..

Yaygın Virütik Soğuk Algınlıkları (Üşütme)
Belirtiler - Tıkalı burun, - Hapşırmak, - Sulanan gözler, - Boğazda hassasiyet (yanma), - Öksürük, - Hafif ateş ve beraberinde titreme, vücut ağrıları ve üşükmeler de olabilir; - Bütün bir kırıklık; - Baş ağrısı. Herkes arada sırada soğuk algınlığı geçiri..

Kayıt Sayısı : 12 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |