26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Sağlıklı Kalp ve Kan Damarları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 6 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Konjenital (Doğuştan) Kalp Hastalığı
Doğumdan sonra ortaya çıkan kıssa süreli, teşhisi kolay ve fazla ciddi olmayan kalp rahatsızlığıdır. Bu hastalığın bir kısmı kalbin kendisinde olan deformasyon (şekil bozukluğu) veya kalbe komşu olan akciğerlerdeki deformasyon ya da büyük kan damarlarındaki deformasyon sonucu oluşur...

Kalp Atışınızı Dinlemek
Çoğumuz göğsümüzün üzerinde stetoskopun soğukluğunu hissetmişizdir. Ama bu aletin diğer ucundan doktorun dinlediği davul sesini pek bilmeyiz. Bu davul sesinin yorumlanması, doktorunuza kalbiniz ve sağlığınız hakkında çok fazla bilgi verir. Doktorunuz kalbinizi dinlerken, doğal bir şekilde ya da kas..

Kalp ve Damar Hastalıkları
Kalp ve damarların olağan işlevleri nedeniyle bol miktarda muhtemel hastalık ve sorunlar ortaya çıkar. Genel nüfusta da bu sorunlar 2 şekilde kendini gösterir. Bunlar; 1 - Koroner Arter hastalıkları, 2- Kalp krizi ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) dur. Bazı hastalıklar; kalp kapaklarının s..

Vasküler Sistem (Dolaşım Sistemi)
Vasküler sistem vücudunuzdaki kan damarlarından oluşur. Bu sistemin ismi Latince`den gelir. Latince`de vaskülüm küçük kan damarları demektir. Damarlar kalpten uzaklaştıkça küçülürler. Aort, aldığı kanı geniş damarlara gönderir. Bunlar sırasıyla daha küçük damarlara ve en küçük damarlara (Arteriolier..

Kardiyak Siklus (Devir)
Dokulardaki kan, toplardamarlar (venler) tarafından kalbe getirilir. Bu kan kalbin sağ tarafından içeri girer. Kanını içeri girdiği ilk kalp boşluğuna Atrium denilir. Atrium alçak basınçla çalışan bir pompa olup, kanı Trikuspid kapağı içinden sağ ventriküle gönderir. Sağ ventrikül sağ atriumdan daha..

Kalbin Bölümleri
Kalp 2 pompa yapısına sahiptir. Her pompa kaslardan oluşmuş bir çift boşluk içerir. Bu kasların çalışması, (kasılması) sayesinde kan pompalanır. Her bir pompada üst boşluklar Atrium (Kulakçık), alt boşluklara ise Ventrikül (Karıncık) denilir. Bu 4 boşluk birbirlerine kapakçıklarla bağlıdır. Kalp dok..

Kayıt Sayısı : 6 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |