26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kronik Akciğer Rahatsızlıkları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Bronkoskopi
Bronkoskopi, esnek bir tüpün hava yolunuzdan içeriye, hava geçitlerinin iç kısmının görünebilmesini sağlamak için indirildiği bir işlemdir. Doktorunuz akciğerlerinizde ve hava geçit yollarınızda tümör, yabancı cisim, iç kanama alanları ve anormalliklerin olup olmadığına bakabilir. Bronoskopi aynı za..

Akciğerin Ameliyatla Alınması
Akciğer kanseri vücudun diğer bölümlerine yayılmamış hastalarda tercih edilen tedavi yöntemi tümörün ameliyatya çıkarılmasıdır. Tümörün yaygınlığına bağlı oiarak, çok katlı yassı epitel hücreli kanseri, büyük hücreli kanseri ya da adenokarsinomu olan hastalar ameliyat için adaydır. Küçük hücreli kan..

Sigara ve Akciğer Kanseri
Her yıl ortaya çıkan akciğer kanseri vakalarının yaklaşık %85`i sigarayla ilişkilidir. Günde bir paketten fazla sigara içen insanlar, hiç içmemiş olanlara göre 20 kat daha fazla akciğer kanseri riski taşımaktadır. 20 yıldır günde iki paket ya da daha fazla sigara içenlerdeki risk, sigara kullanmayan..

Akciğer Kanseri
Belirtiler - Bazen hiç olmayabilir. - Bazen kanlı balgam çıkarttıran öksürük. - Nefes darlığı - Göğüs ağrısı - Ses kısıklığı - İştah ve kilo kaybı Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda başta gelen kanserden Öfüm nedenidir. Her yıl 100.000`den fazla erkek ve 60.000 kadar..

Pnömotoraks
Belirtiler - Sıklıkla, belirti görülmez. - Nefes darlığı Pnömotoraks, akciğerin dışında fakat göğüs boşluğunun içinde bulunan plevral alanda hava bulunmasıdır. Akciğer kolapsı (büzüşmesi) olarak da söz edildiği olur. Kendiliğinden meydana geldiği zaman genellikle akciğerin yüzeyinde b..

Atelektazi
Belirtiler - Nefes darlığı - Ateş - Tansiyon düşmesi ve nabız artışı - şiddetli tekdüze öksürük. Atelektazi akciğerin bazı bölümlerinin ve bazen de akciğerlerden birinin tamamının büzüşerek fonksiyonunu kaybetmesidir. Bunun nedeni, bronşiardaki hava yollarının tıkanması (salgı kitles..

Interstisyel Akciğer Hastalığı
Belirtiler - Nefes dariığı - Genel yorgunluk ve güçsüzlük - İştah ve kilo kaybı - öksürük Interstisyel akciğer hastalığı kronik, habis olmayan ve enfeksiyona bağlı olmayan 180`den fazla hastalığın oluşturduğu bir gruptur. Bu hastalıkta, alveol( akciğerdeki hava kesecikleri) duvarında..

Sarkaidoz
Belirtiler - Hiç belirti olmayabilir - Genel kırgınlık - Ateş - Nefes darlığı, özellikle egzersiz sırasında - Kilo kaybı Sarkoidozun nedeni bilinmemektedir. Vücudun deri, göz, çevresel sinirler, karaciğer, lenf düğümleri ve kalp de dahil hemen hemen her tarafını etkileyebilir, ancak..

Sigara İçmek ve Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı
Anfizem ve kronik bronşit gibi kronik obstrüktif pulmoner hastalık (COPD) ların en büyük sebebi sigara içmektir. Sigara içmeyenlerle kıyaslandığında, çok sigara İçenler arasında kronik bronşit ve anfizemin neden olduğu ölümler açık farkla daha sık görülmektedir. COPD nin belirtileri ortaya çıktığı ..

Kistik Fibroz
Belirtiler - Öksürük - Egzersize dayanıksızlık - Tekrarlayan pnömoni - Kronik ishal Kistik fibroz hem solunum hem de sindirim sistemini etkileyen kalıtımla geçen bir hastalıktır. Çocuklarda ölüme en sık neden olan kalıtsal hastalıktır. Ayrıca çocuklarda kronik akciğer hastalığının en..

Evde Oksijen Kullanımı
Eğer kronik bir akciğer hastalığınız varsa, bazı durumlarda doktorunuz evde oksijen kullanmanızı önerebilir. Uygun kullanıldığında güvenilirdir ve rahatlamanızı sağlayabilir. Gerekli önlemleri Atma Oksijenin bol olduğu ortamlarda ateş daha hızlı yanar. Bu nedenle evde oksijen kullanırken, yangına ka..

Kontrollü Öksürük
Eğer akciğerlerinizde salgı birikimine yol açan kronik bir akciğer rahatsızlığınız varsa, enfeksiyonu önlemek için akciğerlerinizi temizlemelisiniz. Bunu sağlamanın birkaç basit yolu arasında postüral drenaj ve kontrollü öksürük vardır. Bir yatağın veya bir iskemlenin kenarına oturun. Hafifçe öne eğ..

Nefes Alma Teknikleri
Eğer anfizeminiz veya kronik akciğer rahatsızlığınızın varsa, bazı basit nefes alma egzersizleri size faydalı olabilir. Karın adelelerinizi kulianarak akciğerlerinizin boşalmasına (nefes vermeye) Kumanda etmekle yeni bir nefes alıp verme düzeni geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda akciğerlerinizin ve n..

Astım
Belirtiler - Nefes darlığı - Öksürük - Göğüste baskı hissi - Hırıltılı solunum Astım akciğerinizdeki bronş duvarı kaslarının kasılmasıdır. Normalde bronşları çevreleyen kaslar, yalnızca akciğere yabancı maddelerin girmesini engellemek için korucuyu bir tepki olarak kasılırlar. Astımd..

Amfizem
Belirtiler - Nefes darlığı - Kronik hafif öksürük. Amfizem terimi, kronik tıkayıcı akciğer hastalığının eşanlamlısı olarak kullanılmıştır. Amfizem, oldukça yaygındır ve çoğu durumlarda nedeni uzun süre sigara içmiş olmaktır, yine de kalıtım ve daha önce astım bulunması durumlarının baz..

Kronik Bronşit
Belirtiler - Balgam çıkaran kronik öksürük; - Nefes darlığı; Bu rahatsızlık bronşların cidarlarında kronik iltihaplanma ve kalınlaşmadan ibarettir. Bu hava geçitlerinin daralma derecesi nefes almayı bozacak kadar olabilir ve sıklıkla Öksürük krizleri meydana getirmeye yeterlidir. Buna e..

Kayıt Sayısı : 16 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |