26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Adrenal Bezi Hastalıkları ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 5 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Konjenital (Doğuştan varolan) Adrenal Hiperplazi
Belirtiler - Erkek bebeklerde penisin, kız bebeklerde klitorisin büyümesi. - Bazen akut adrenal yetmezlik - Yüksek tansiyon (nadiren) - Büyüme ilk çocuklukta hızlı olur, ancak erken durur sonuçta yetişkinlik döneminde boy kısalıgı görülür. Bu durum bebeklerde ..

Adrenal Bez Tümöreleri
Belirtiler - Yüksek kan basıncı (tansiyon) - Aşırı terleme, - Kalp atışında hızlanma, - Kilo kaybı, - Kabızlık, - Kişilik değişiklikleri. Hormon salgılayan böbrek üstü bezıerinin dört çeşit tümörü vardır. Bunlardan biri olan feokromositom, adrenal bezlerin..

Addison Hastalığı
Belirtiler - Bitkinlik (zayıflık), bilinç kaybının eşlik ettigi hareketsizlik hali ve anemi (kansızlık) - Kilo kaybı ve iştah azalması - Cildin kararması - Düşük kan basıncı (tansiyon) - Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü) - Ishal, hazımsızlık, kusma ve ..

Cushing Sendromu
Belirtiler - Birkaç ay ile yıllar arasında degişen bir süreden sonra yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır. - Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yag birikimi - Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde çatlaklar - Bitkinlik ve kaslarda zayıflık ..

Adrenal Bezi Hastalıkları
Her biri böbreğin üst kısmında yerleşmiş bulunan ve yine her biri baş parmağınızın uç kısmı büyüklüğünde olan iki adrenal bez vardır. Bir adrenal bez iki kısımdan oluşur. Medulla denilen iç kısım ve korteks denilen dış tabaka. Medulla iki çeşit hormon üretir: adrenalin (buna aynı zamanda epinefrin..

Kayıt Sayısı : 5 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |