26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Meslekle ilgili Akciğer Hastalığı ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 9 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Dumanlar ve Gazlar
Yüksek yoğunlukta toksik dumanlara ve gazlara maruz kalmak çeşitli solunum rahatsızlıklarına yol açabilir. Sanayi Dumanlan ve Gazlan Sınai toksik kimyasal maddelerine uzun süre düşük yoğunluklarda veya kaza eseri yüksek yoğunluklarda maruz katmak çeşitli geçici ve bazen kronik (müzmin) so..

Silo Doldurucusu Hastalığı
Silo doldurucusu hastalığı, nemli tahılların salgıladığı dumanların solunmasından doğan akut bir hastalıktır. Salgılanan gaz nitrojen dioksittir. solunum yoluyla alındığı zaman bronş¬ları ve akciğerleri tahriş eder. Hastalığın şiddeti çiftçinin siloda geçirdiği sürenin uzunluğuna bağlıdır. Bazen çi..

Çiftci Akciğeri
Çiftçi akciğeri bir mantar sporlarını içeren küflü saman tozlarını sürekli soluma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu sporlara maruz kalan insanların çok azında hastalık gelişir ve hastalık uzun süre bu maddelere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Astım bu hastalığa eğilim yaratmaz, çünkü astı..

Endüstri Bronşiti
Kömür madeni işçilerinde ve pamuk, keten, kenevir tozuna maruz kalanlarda görülen bronşite sanayi bronşiti (endüstri bronşiti) denir. Amonyak, sert asitler belirli organik sol-, kükürtdioksit, Klorür hidrojen ventler, süifit ve bromür Tozları da bronşite sebep olabilir. Bu İşçilerde bronşitin Karşı ..

Bisinoz
Astıma benzeyen bu hastalık bazen pamuk üreten içlerde veya daha az olarak keten, jüt ve kenevir ipliği ve halat işçilerinde görülür. Bu hastalık kahverengi akciğer ve ateş yapmamalarına rağmen pazartesi ateşi humması olarak da bilinir. Eğirme, üfleme, Karıştırma, tarama düzeltmeden önce pamuk ve d..

Alerjik Alveolit
Bu akciğer hastalığının nedeni, organik tozlara maruz kalmaktadır. Birçok İsimlere tanınır. Bu isimler genellikle hastalığa tutulmaya yol açan mesleğin adıdır. En çok bilinen çiftçi akciğeri ve bisinozdur. Tam tozu tahıl asansörlerinde (kaldırıcılarında) çalışan işçilerde ve çiftçilerde hastalığa y..

Meslek Astımı
Astımlı hastaların yaklaşık yüzde 2`sınde bunun nedeni meslek veya çevre ile ilgilidir. Astım yaptığı bilinen bazı maddeler ağaç tozu, tahıl tozu, tütün, polenler, sentetik boyalar gom arabik (arap sakızı) ve reçinedir. Fakat bunlardan birini solursanız mutlaka astıma tutulacaksınız anlamına gelmez...

Pnömokonyoz ve Silikoz
Belirtiler - Nefes darlığı - Balgam çıkarttıran öksürük (bazen) Burada iki çeşit pnömokonyoz tarif edeceğiz. Kömür işçisi pnömokonyozu ve silikoz. Her ikisi de nefes yoluyla alınan endüstriyel parçacıkların akciğerlere daimi olarak yerleşmesi nedeniyle oluşur. Siyah akciğer hastalığı v..

Astbestozis
Belirtiler - Göğüs ağrısı - Nefes darlığı - Harekete dayanıkiığın azalması - Öksürük (bazen) Asbest (amyant) uzun yıllar boyunca inşaatlarda izolasyon maddesi olarak kullanılmıştır. 1975`de bunun yerini cam elyafı ve yünü gibi diğer maddeler aldı. Dört çeşit amyant lifi vardır ve bun..

Kayıt Sayısı : 9 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |