26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yeni Doğan Döneminde Endişe Duyulan Başlıca Konular ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 15 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Göbek Fıtığı
Göbek fıtığı olan bir bebekte, bebek ağladığı, öksürdüğü ya da gerindiği zaman göbek deliği çevresinden dışarı doğru şişen yumuşak bir çıkıntı dokusu vardır. Sorun, göbek deliği çevresindeki halkayı bir araya getirememekten doğmaktadır; sonuçta, az bir miktar bağırsak göbek deliğinden dışarı kayar. ..

Zararsız Kalp Üfürümleri
Çoğu çocukta zaman zaman zararsız kalp hırıltıları olabilir. Yeni doğmuş bebeklerde ve çocuk ateş nöbeti geçirdikten sonra, endişeli olduğunda veya aşın derecede fiziksel faaliyet içinde olduğunda daha çok rastlanır. Çoğu anne baba bu kalp üfürümlerini ciddi kalp rahatsızlıklarına yorarlar. Her ne ..

Pamukçuk
Belirtiler - Bebeğin ağzında, ağzının içinde ve çevresinde süte benzer ince bir tabaka. Pamukçuk, ağızda meydana gelen hafif bir mantar enfeksiyonudur; yanakların iç tarafına, dilin üzerine ve ağzın tavanına sürülmüş beyazımsı lekelere benzer. Eğer beyaz leke kazınırsa, altında deri yanmı..

Toksik Eritem
Belirtiler - Kırmızı bir yüzey üzerinde kendini beyaz sivilceler ya da kabarcıklarla beli eden bir döküntü. Normal zamanında doğmuş bebeklerin takriben yüzde 50`si (prematüre bebeklerde daha az) doğumdan 1 ila 3 gün sonra toksik eritem geliştirirler. Genellikle yüzde, karın bölgesinde ve kol ve ..

Doğum Lekeleri
Yeni doğmuş bebeklerde doğum lekelerine sıkça rastlanır. Genellikle endişe edilecek şeyler değildirler ve hiçbir tedavi gerektirmezler. Aşağıda, yeni doğmuş bebeklerde en çok rastlanan doğum lekelerinin bazıları verilmiştir. Milia, yeni doğmuş bebeğin yüzünde bulunan, sivilceye benzeyen küçük beya..

Çocuk Egzaması
Belirtiler - Kuru deride pürüzlü ve kırmızı lekeler. Çocuk egzaması (atopik cilt iltihabı) genellikle aşırı derecede cilt kuruluğu ile kendini belli eden pürüzlü kırmızı ve lekeli bir pişik olarak ortaya çıkar. Çeşitli gıdalar, giysiler, bebek pudraları ya da idrar gibi tahriş edici madd..

Cildin Pullanması
Belirtiler Saçlı deri üzerinde pul pul kabuklanma. Halk arasında konak da denilen, pullanma (sebore egzaması) her yaşta ortaya çıkabilecek çok rastlanan bir problemdir; ancak bebeklik ve ergenlik döneminde daha çok rastlanır. Pullanma çoğunlukla bebeğin hayatının ilk ayında başlar ve çocuk ..

Bez Pişiği
Belirtiler Bebek bezi ile kapatılan bölge altında isilik oluşması. Bebeklerin çoğunda bez altında isilik meydana gelebilir; hatta bazıları hastaneden eve geldiklerinde bile bezleri altında hafif bir pişik olabilir. Her ne kadar iyi bakılmayan bir bebekte büyük bir İhtimale bez pişiği meyda..

Kilo Alamamak
Kilo alamayan bir bebek aynı zamanda kilo kaybedebilir de. Doktorunuz, mama hazırlama şeklini değiştirmenizi, öğün sayısın artırmanızı ya da kilo alamama durumunu ortadan kaldırmak için, meme sütüyle destek olmanızı tavsiye edebilir. Bazı bebekler, bebeğin yeme ya da büyüme yetisini engelleyen bazı..

Yeni Doğan Sarılığı
Olgunlaşmış gebelik sonucunda, yani normal zamanında doğmuş bebeklerin yaklaşık yüzde 6O`ı doğum sonrası ilk hafta içinde sanlık geçirirler ve bu oran prematüre bebeklerde yüzde 80`e çıkar. sarılık (cildin sarı bir renk alması) kendi başına bir hastalık olarak meydana gelmez; daha çok, yeni doğmuş ..

İshal ve Kabızlık
Yeni doğmuş ve anne sütü ile emzirilen bir bebeğin dışkısı normal olarak koyu bir çorba kıvamındadır. Eğer bebeğiniz ilk ayını doldurmadan ishal olmuş ise nedeni herhangi bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda bebeğin dışkısı yeşilimsi ve sulu olacak, dışkıiama sayısı artacak, anne sütü ile beslenen ye..

Kusma ve Çıkarma
Yeni doğan bir bebek için, hatta daha büyük bebekler için bile beslenme sonrasında bir miktar besini dışarı çıkarmak az rastlanan şey değildir. "Çıkarma" (yenen Gıdaların çıkarılması), bebeğin ağzından küçük miktarda sütün dışarı çıkmasıdır. Çıkarma, kusma ile karıştırılmamalıdır. Kusma esnasında b..

Aşırı Ağlama
Bir bebek çeşitli nedenlerden dolayı ağlar. Yeni doğmuş bir bebek acıktığı zaman, altı ıslakken ya da yorgunken ağlayabilir. Bir bebek, gazı olduğu zaman veya dışkılamadan hemen Önce de ağlayabilir. Ağlamanın sebebi bazen huzursuzluk da olabilir; ya da bebek sadece kucaklanmak istediği için de ağlay..

Ateş
Ateş genelde vücudun herhangi bir enfeksiyona tepkisidir. Yeni doğmuş bebeklerde ateş ayrıca vücudun su kaybetmesi ya da sıcak iklimlerde bebeğin sıcakta fazla kalması dolayısıyla da ortaya çıkar. Tüm bunlara bakılmaksızın, rektuma sokulan bir termometre vasıtasıyla bebeğin ateşinin 38 °C olarak öl..

Hastalık Belirtileri ve İşaretleri
Hastalık kendini çok çeşitli şekilde gösterebilir. Bazı belirti ve İşaretler her zaman çocuğun hasta olduğunu gösterir, oysa kimi belirtiler, sözgelimi aşın ağlama, bir hastalık belirtisi olabildiği gibi, olmayabilir de. Bu başlık altında, bu belirtilerden en çok rastlananları kısaca ele alacağız, h..

Kayıt Sayısı : 15 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |