26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Bebek Bakımı ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 18 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Sterilizasyon
Annenizden, bir bebek için kullanılacak tüm aletlerin kaynatılması gerektiğine dair şeyler duydunuz mu? Bugün, böyle bir şeyin gereksiz olduğu düşünülmektedir. Musluk suyu, çoğu ülkelerde güvenlidir ve mikrop içermez, şişeler, biberonlar ve bebeğin diğer malzemeleri sabun ve sıcak musluk suyu ile y..

Göbeğin Bakımı
Bebek yaşama annesinden kendisine uzanan göbek kordonuyla bağlıdır. Rahim içerisindeki 9 ay boyunca bebek gıdasını bu kordon içindeki kan damarlarından alır. Bununla beraber, bu kordon, artık gerek duyulmadığı için ayrılır. Geriye kalan, yaklaşık 2.5 cm. boyunda, bebeğin vücuduna çok yakın bir parç..

Sünnet
Yakın bir tarihe kadar, erkek bebekler rutin olarak, doğumdan hemen sonra sünnet edilmekteydi, sünnetin (penis üzerindeki derinin ameliyatla alınması), sünnet edilen penisin sünnet edilmemiş penise nazaran daha temiz tutulabileceği düşüncesiyle, penis enfeksiyonları ve kanser gibi sorunları önlemekt..

Hastalıklardan Korunma
Yeni doğmuş bir bebeğin aldığı tıbbi bakımın çoğu, bebeğin hastalık bulaşmasına karşı korunması şeklindedir. Kimi zaman, doğum kanalındaki bakteriler yüzünden yeni doğan bebekte enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Bu yüzden, doğumdan hemen sonra, yeni doğmuş bebeğin gözleri, eritromisin merhemi sürm..

Bebeğin Bezinin Değiştirilmesi
İki tür bebek bezi vardır: Bir defa kullanılıp atılabilen ve yıkanıp tekrar kullanılabilen. Atılabilen bezler rahatlık açısından tercih edilmektedir. Bu tür bezler kullanılır ve atılır. Atılabilen bezler çeşitli büyüklükte ve kalınlıkta imal edilmektedir. Bu tür bezler bebeğe takıldığı zaman yapışm..

Bebek Karyolası
Seçtiğiniz bebek karyolası ve parmaklıkları en az altı santimetre aralıkta olmalı, yatak karyolanın içine rahatça sığmalı, kenarları kilitli tutacak bir mekanizması olmalı ve uçları ve kenarları keskin olmamalıdır. Yatak en düşük seviyeye konduğu zaman, parmaklıklann en üst köşesinden yatağa kadar e..

Banyo
Bebeğinizin iik banyosu belki de en zor olanıdır. Çoğu anne baba bu iik banyodan çok korkarlar; çünkü bebek de bu ilk banyosunda anne babasına hiç de yardımcı olmayacaktır. Hüsrana uğramayın. çoğu hastanelerde bebek bakımı için bilgiler verilmektedir. Eğer böyle bir yardım bulamazsanız, annenizin ya..

Bebeğinizi Asla Yalnız Bırakmayın!
Bebeğinizi evde ya da dışarıda yalnız bırakmak tehlikelere davetiye çıkarmaktır. Yeni doğmuş bir bebek, hatta daha büyük bir çocuk bile, evde yalnız bırakılmamalıdır. Güvenilir bir bebek bakıcısı bulamıyorsanız, bebeğinizi de birlikte götürün. Bazı yeni anneler bebeklerini nöbetleşe beklerler...

Bebekler İçin Uygun Oyuncaklar
Oyuncaklarla dolu bir oda bebekler için bir gereksinim değildir. Bu demek değildir ki, yeni doğan bebeğiniz oyuncağa gereksinim duymaz. Boş bir beşiğe oturtulan bebek sıkıntı duyacaktır. Önemli olan yeni doğmuş bebeğin kısıtlı oranda fiziksel aktivitede bulunabileceği oyuncakları seçmektir. "Oyunca..

Bıngıldak (Fontanelle)
Her bebek kafasının üst kısmında yumuşak bir bölümle (bıngıldak) doğar. Bu, doğum esnasında bebeğin oldukça dar olan doğum kanalından kolayca geçmesini sağlamak içindir. Bu şekilde bebeğin başı bu kanaldan kolayca geçebilir. Kafatası kemikleri birbirine iyice yapışık bir bebek başının böyle bir kan..

Tırnakların Kesilmesi
Yeni doğmuş bir bebeğin, özellikle ilk defasında, tırnaklarını kesmek çok korkutucu olabilir. Bu yüzden anne ve babalar bebeklerinin tırnağını kesmeyi mümkün olduğu kadar geciktirmelidirler. Fakat tırnaklarının uzamasına gereğinden fazla izin verildiğinde bebekler kendilerini tırmalayabilirler. İyi..

Gözler ve Kulakların Bakımı
Anne ve babaların bebeğin göz ve kulaklarının bakımı için yapacağı çok şey vardır. Yeni doğmuş bebeğin gözleri gözyaşı kanallarından akan salgılar yüzünden sık sık yıkanmalıdır. Banyo esnasında gözlerini temiz su ve yumuşak bir bezle silebilirsiniz, sabun ya da herhangi bir başka temizleyici kullan..

Güneşte ve Rüzgarda Bebeğin Bakımı
Anne babalar çoğunlukla bebeklerini dışarı çıkarıp çıkaramayacaklarını doktorlarına sorarlar, cevap evet olacaktır. Bebekler bebek arabasında gezdirilmekten çok hoşlanırlar. Bebeğinizi soğuk almayacak şekilde iyice giydirdiğiniz sürece kış koşullarının sizi evinizde esir etmesine izin vermeyin. Be..

Emzik Kullanılması
Bebeğinize ne zaman emzik vermeli? Bu soruya değişik şekillerde cevap verilir. Bazı doktorlar emzik kullanılmasına kesinlikle karşıdırlar. Bazıları da bebeği sakinleştirdiği sürece kullanılmasında sakınca görmezler. Bunlar için Önemli olan emziğin ne zaman kullanılıp ne zaman kullanılmayacağ..

Bebek Arabaları
Bebek arabalarının plastik oturakları vardır ve bebekleri bir yerden bir yere taşımakta çok kullanışlıdırlar. Bebek arabasının oturma yeri ayrıca bebeğiniz uyanıkken ya da kollarınızda taşımanız gereken bir şeyler varsa bebeğinizi koymak için çok uygun bir yerdir. Eğer bir bebek arabası kullanmaya k..

Bebekler İçin Otomobil İskemleleri
Yakın bir zamana kadar anne babalar bebekleri için otomobilde en emin yerin birisinin kucağı olduğunu düşünürlerdi. Fakat bugün biliyoruz ki, bebeğin birisinin kucağında olması kazaya daha yakın olması anlamında olmaktadır. Saatte yalnızca 50 km hızla giden bir otomobilde bile yeni doğmuş bir bebek ..

Bebeğinizin Üşümediğinden Nasıl Emin Olabilirsiniz?
Bebeğinizin daha fazla giysi giymeye gereksinimi olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz? Bebeğin vücudu sıcak olduğu halde bildikleri için eller iyi bir gösterge sayılamaz. Bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için kollar bacaklar ya da boynu daha iyi ipucu verebilir. Fakat en iyi rehber bebeğin yüzüdür..

Uygun Giyim
Rahatlık ve güvenilirlik, yeni doğmuş bir bebeğin gardrobunun vazgeçilmez unsurlarıdır. Unutmayınız ki, herhangi bir giyim malzemesinin gereğinden fazlasını satın almak hiç de ekonomik değildir. Bebeğinizin ne kadar da çabuk büyüdüğünü görmek doğrusu sizi çok şaşırtacaktır. Dolayısıyla, kural olarak..

Kayıt Sayısı : 18 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |