26 Mayıs 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Bebeklik Dönemindeki Genel Sorunlar ile ilgili konular aşağıda listelenmektedir.

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |
Ani Bebek Ölümü Sendromu
Ani bebek ölümü sendromu (SiDS: Suden Infant Death Syndrome), 1 yaşına kadar bebeklik dönemindeki ölümlerin başlıca sebeplerinden bindir. Genellikle beşik ölümü diye bilinir. Tipik olarak, oldukça sağlıklı olan bebek (çoğunlukla 2 ila 4 aylık bebekler) bir gece beşiğe ya da yatağına konur ve ertesi..

Ateşli Nöbetler (Havale)
Havale (istemsiz kasılmalar), beyin sinir hücrelerinde anormal aktivite nedeniyle oluşur. Tipik olarak havale geçiren bebek şuurunu kaybeder, kol ve bacakları kasılır. Birkaç saniye sonra, kol ve bacaklar ile yüz adaleleri ritmik olarak seğirmeye başlar. Çocukluk hummalarının çoğu ateş nöbetleri il..

Bebeğiniz Havale Geçiriyor İse Ne Yapmalısınız?
Havale, anne babalar için de korkutucu olabilir. Özellikle ilk defa meydana geliyor ise kendinizi çok çaresiz hissedersiniz. Havale vakalarının çoğunda çocuğun havale geçtikten sonra iyileştiğini unutmayınız. Aşağıdaki öneriler havale konusunda size yardımcı olabilir. Ateşli Havale Nöbeti..

Pişikler
Pişikler bebek 1 yaşını gelinceye kadaı çok rastlanan durumlardır. Çoğu pişikler tehlikeli değildir ve evde tedavi edilebilir; ancak pişik, enfeksiyonlu bir hastalığın (suçiçeği kızamık gibi) veya alerjik purpura gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Genel bir kural olarak, eğer bebekte ..

Kusma ve Çıkarma
Kusma, çok miktarda gıdanın mideden güçlü bir hareketle çıkarılmasıdır; genellikle bebek hasta iken meydana gelir. Kusmanın nedeni çoğunlukla bir virüsdür. Ancak daha ciddi problemlerde kusmaya neden olabilir. Çıkarma, gıdanın bebeğin ağzından bir efor sarfetmeden çıkmasıdır ve sağlıklı bebeklerde ..

Kabızlık
Çoğu anne baba, eğer bebekleri 1 defa dışkılamıyor ise, bebeğin kabız olduğunu varsayarlar. Bununla beraber, kabızlık dışkılama sayısı ile değil, dışkının kıvamı ve dışkıyı çıkartmak için harcanan eforla belirlenir. Kabızlık, anne sütü ile beslenen bebeklerde nadirdir. Tipik olarak, anne sütü ile b..

İshal
İshal fazla sıklıkta (anormal yumuşaklıkta ya da sıvı dışkılama), çcuk doktorlarını ya da aile doktorunu görmek ün en sık rastlanan sebeplerden biridir. Bebeğiniz 3 yaşına varıncaya kadar bir ila üç ciddi ishal nöbeti geçirecektir. 1 yaşma kadar bebeklerde ishal genellikle virüs kaynaklı enfeksiyon..

Çocuğunuzun Düzgün Görüp Görmediğini Nasıl Anlayabilirsiniz?
Her ne kadar yeni doğmuş bir bebeğin ilk fiziksel muayenesinde belirgin bir görüş ya da işitme kusuru olup olmadığını kontrol etmek muayenenin önemli bir bölümünü oluşturuyor ise de, erken bebeklik döneminde bazı duyusal problemlerin belirlenememesi de az rastlanır şey değildir. Problem, çoğunlukla ..

Görmeye İlişkin Sorunlar
Yeni doğmuş bebeğinizin çoğu zaman gözlerini muhtemelen kapalı tutuyor olmasına rağmen, her ne kadar çok berrak olmasa da, görme yetisi vardır. Yeni doğmuş bebeğinizin görme tepkileri de gözün içi (retina) doğumdan kısa bir süre sonra bebeğinizin doktoru tarafından kontrol edilir. Çoğu bebeklerde, ..

Çocuğunuzun İşitme Duyusunun Gelişimi
Anne baba olarak, bebeğinizin işitme duyusunun gelişiminin normal olup olmadığım belirlemek için gözlemleyeceğiniz belli işaretler vardır. İşitme Doğumdan hemen sonra belirlenmemiş olan bir İşitme problemi, genellikle çocuk 2 yaşına girdikten sonra konuşmaya başlamasının gecikmesi nedeni ..

İşitme Sorunları
Normal bir konuşma ve lisan yeteneğini geliştirmek için, bebeğin İşitmesi gerekir. Normalde bebekler işitme duyusu ile doğarlar. Ancak, kimi zaman anne karnında meydana gelen düzensizlikler, bebeğin bir kulağının ya da iki kulağının duyma yetisini farklı derecelerde etkiler. Doğum sırasında oksijen..

Kilo Almama Sorunları
Bebeklerin büyük bir çoğunluğu normal şekilde büyür. Ancak, kilo alma ve boy uzama oranları doğal olarak bebekten bebğe değişir. Ne de olsa bazı bebekler, ortalama ağırlıktan daha az veya dahaçok kiloda doğarlar. Ender durumlarda, bebeklerin büyümesi durur veya yavaş seyreder. Gelişme sorunu olan b..

Hastalık Belirtileri
Bebeklerdeki hastalıkları saptamak ilk başlarda kolay değildir. 1 aylık bebek, size başının ağrıdığını söyleyemez. Ağlayabilir, ancak genelde ağlayan huzursuz bir bebekse, bundan kuşkulanmayabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun hasta iken yaptığı gibi daha çok uyuyabilir. Bebeğinizin yeme ve uyurnaalışkanl..

Kayıt Sayısı : 13 Sayfa Sayısı : 1 Şuanda 0 - 50 arası kayıtları görmektesiniz.
Sayfalar : [1] |