26 Mayıs 2024, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kene


Belirtiler

- Kaşıntı,
- Kenelerin bulunması;
- Kırmızı dairelerle çevrilmiş ufak sertlikler.

Keneler ufak, yassı ve kanla beslenen böceklerdir. Yüksek çim ve fidanlıklarda ve koruluklarda yaşar, gelip geçen hayvanlara veya insanlara yapışırlar. Böyle bir yerde dolaştıktan sonra kene kontrolü yapın. Ekseriyetle saçlar arasına, ayak bileklerine ve genital (tenasül organlarının bulunduğu) bölgeye yerleşirler.

Teşhis
En kolay belirlenen ve çıkarılan böceklerdir çünkü cilde yapışırlar. Yerleştiklerinde kırmızı dairelerle çevrili kaşınan bir ufak sertlik meydana getirirler. Bazı keneler toksinler çıkarıp bacağın sinir sistemini felç ederler. Felç kenenin bulunduğu yerden vücuda doğru yayılır.

Kene Enfestasyonu Ne Derece ciddidir?
Kene böcekler arasında tek tehlikeli olanıdır. Çünkü Lyme hastalığı veya Kayalık dağlar humması taşayıbilir. Bu duruma kene felci denir. Poliomyelitis`e (çocuk felci) benzer. Kene bir insana yapışıp üç beş gün beslendikten sonra bu durum ortaya çıkar. Fakat eğer kene tutulur atılırsa ekseriyetle belirtiler kaybolur.
Kene ışığını (yapışmasını) kaşımayın. Eğer kaşırsanız kene yapçalanıp başı cildinizde kalabilir. Tedavi kenenin yavaşça ve devamlı düz biçimde çekilip çıkarılmasıdır. Cımbız kullanmak yeğlenir. Özellikle kayalık dağlar humması olan bölgelerde hiçbir zaman çıplak elle kene çıkarmayın, enfeksiyonla neticelenibilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..