22 Nisan 2024, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kısırlaşma

Eğer bir daha çocuk doğurmayacağınızdan eminseniz ve kisırlaştırılmak istiyorsanız, bunun için en uygun zaman doğum sonrasıdır.

Buna rağmen kadınların kısırlaştırması (genellikle tüplerin bağlanması şeklinde) her zaman mümkündür. Doğum sonrası yapılması ise hem daha kolay hem de daha güvenlidir. Çünkü rahim kasları gevşemiştir ve üst kısmı karına yakınlaşmıştır.

Eğer bebeğiniz sezeryanla alınmışsa, batın zaten açılmıştır ve kısırlaştırma birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir.

Eğer hamileyseniz ve kısırlaştırılmak istiyorsanız, doktorunuzla çeşitli seçenekleri görüşün. Bazı doktorlar kısırlaştırma ameliyatını doğumun hemen sonrasında yapmayı tercih ederler. Ancak çoğu en az 12 saat beklemekten yanadır. Bunun iki nedeni vardır. İlki, doğum sonrası kanama riskinin genellikle bu süre sonunda azalmasıdır. İkincisi ise, eğer bebeğin hayatı tehlikedeyse kısırlaştırma ameliyatı bu tehlikeyi artırır.

Tüplerin bağlanması esnasında ağrı duymamanız için önce bir anestezik madde verilir. Yasizi tamamen uyutan bir genel anestezik ya da yalnızca bölgeyi uyuşturan bir lokal anestezik. Kısırlaştırmanın çeşitli yolları vardır. En sık yapılanı ise yumurtanın rahme geçişini sağlayan kanallar oian fa Hop tüplerinin bağlanmasıdır.

Normal doğum yapmış bîr kadına en sık uygulanan yöntem karnın alt bölümüne yapılan küçük bir keşidir. Bu şekilde tüpler kolayca bulunur. Tüpler boğumlarından çekilerek alttan bir cerrahi ipükle bağlanır. Daha sonra boğumlardan geçiş engellenerek uçlar yeniden birleştirilir. Bu ameliyat hamileliği önlemede genellikle etkilidir. Ancak doğum sonrası tüpleri bağlanan 350 kadından birinde tekrar hamile kalma olasılığı vardır. Bilinmeyen nedenlerle sezeryan sonrası yapılan tüp bağlama ameliyatında tekrar hamile kalma olasılığı daha yüksektir.

Diğer bir kısırlaştırma yönteminde de laparoskop kullandır. Bu ince bîr araçtır ve karnın alt bölümünde açılan bir keşiden sokulur. Doktor bu araçla batının içini görebilir. Aynı keşiden ya da açılan ikinci bir keşiden ameliyat araçları sokularak tüpler tutulur ve yakılarak ya da plastik bir klipsle bağlayarak kısırlaştırma ameliyatı tamamlanır.

Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın tüplerin bağlanması tehlikesiz değildir. Anestezik maddelere karşı reaksiyon ya da batın içinde enfeksiyon gelişebilir ve ayrıca ameliyat sırasında kazayla kan damarlarına hasar verilebilir.

Tüplerin bağlanmasından sonra muhtemel karın ağrısı şikayetleriniz için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ameliyattan 8 saat sonra yürümeye, yemek yemeye ve bebeğinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz.

Histerektomi (rahmin alınması) kısırlaştırma için kullanılan bir yöntem değildir. Birçok soruna yolaçma riski vardır.Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..