17 Ocak 2017, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kolon Polipleri

Belirtiler
Ekseriyetle bu poliplerin hiçbirisi kolaylıkla görülmez.
-Son zamanlarda bağırsak hareketlerinde görülen değişiklikler,
-Dışkıda mikroskopik miktarlarda kan bulunması,
-Anüsten sümüksü bir sıvı gelmesi.,

Kalın bağırsakda selim (habis olmayan) tümör bulunması yaygın bir vakadır. 60 yaşın üstündeki her üç Amerikalı`dan ikisinin kolonunda bir cins tümöral gelişme veya doku sakatlığı vardır. Tümörlerin çoğu kolonun iç cidarından çıkar. Bunlar genelde zararsızdır ve tesadüfen keşfedilirler. Ekseriyetle kolon kanseri testler mide veya başka bir hastalığın teşhisinde çekilen filmlerde görülürler.
Kolonda birçok farklı polip çeşidi bulunmuştur. En yaygın olanı hiperplastik poliptir ve genelde çapı 1 cm`den küçüktür. Bu ufak polipler sağlık yönünden risk oluşturmazlar ancak eğer bu tip polipler daha büyürlerse, çapları 1 cm`nin üstüne çıkarsa, mikroskop altında doğru teşhis yapabilmek için alınmaları gereklidir. Gençlerde görülen polipler çocukluk çağında olur. Çocuğunuz makattan gelen (rektal) kanama geçirebilir veya polipin dışkılama sırasında anüs kanalından aşağı düştüğü bile görülebilir. Bu polipler kolonoskopla kolaylıkla alınabilir. Ayrıca bunlar dejenere olup habis ur haline dönüşmezler. İltihaplı poliplerin kolon cidarının bozulmasından veya uzayan ülsere bağlı kolitlerden sonra cidarın iltihaplanmasından meydana geldiği dönüşmektedir. Bunlar da sağlık yönünden önemli bir risk değillerdir. Başka bir önemli polip grubu da adonematöz-dür.

Adenomatöz poliplerin (salgı yapan dokularda oluşan polipler) habisleşme istidadı vardır ve ur büyüdükçe bu ihtimal de artar. Bu nedenle kanser oluşmasını önlemek için bu polipler alınmalıdır. Çoğu zaman alma işi kolonos-kopi yoluyla yapılır. Kimi zaman poliplerin de birkaç hücresinde mikroskopik kanser görülür. Tedavisi kolonoskopiyle bunların alınmasıdır. Bazen kanserin polibin dışına dağılmış olmasından şüphe edilir ve doktor kolonun bir kısmını yani poliple etrafındaki dokuyu ve lenf düğümünü kapsayan bir bölgeyi almak için ameliyat önerebilir. Kolon poliplerin çoğu irsi sayılmaz fakat bir ailenin fertleri arasında birkaçından fazlasında görülme eğilimleri vardır. Ayrıca eğer bir kimsede kolon polipi çıkarsa ilerde diğerleri de çıkabilir. Kolonik polyposis denilen hastalıkta kolon polipleri görülür ve irsiyet faktörü çok yüksektir. Bu nadir görülen hastalık kolonun her tarafında çok sayıda (ekseriyetle 100 veya daha çok) polip görülmesi olarak tarif edilir. Bu poliplerin hiçbir belirtisi olmayabilir veya makattan gelebilir. Bu durumun görüldüğü tipik devreler çocukluk veya delikanlılık devreleridir. Gardenen Sendromu vücudun diğer kısımmmlarındaki iyi huylu (selim) urlarla birlikte örneğin Lipoma, fibroma ve teomas çok sayıda kolon ve diğer bağırsak poliplerinin bolunması halidir. Neticede kolon kanseri kaçınılmazdır. Onun için teşhis konur konmaz kolonun alınması tavsiye olunur. Ayrıca kan bağı olan kimselerin de erken yaşta muayeneden geçmeleri gerekir. 10 ila 12 yaş arası uygundur. Böylece kolon polipleri bulunursa gerekli tedavi yapılabilir.

Teşhis
Kolon polipleri en çok başka bir kolon rahatsızlığı için yapılan muayene veya dışkıdaki mikroskopik kanın değerlendirilmesi sırasında ortaya çıkar. Sonra baryumlu bir madde kullanılarak inceleme ve proktosigmoidoskopik muayene yapılabilir. Bir başka seçenek de kolonunuzun kolonoskopi yoluyla incelenmesidir. Bulunan yaralar bu yolla tedavi edilebilir.
Polipler Ne Derece Ciddidir?
Bir adenomatous polipin kanser olma istidadı vardır. Kolon kanserlerinin hepsi değilse de çoğu polipten oluşuyor görünmektedir. Ayrıca bunlar bazen kanama ve engelleme de yapabilirler. Poliplerin alınması kolon kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..