02 Haziran 2023, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kornea Zedelenmesi

Belirtiler
- Gözde şiddetli acı
- Gözün kızarması
- Göz kapaklarının şişmesi

Kornea zedelenmeleri oldukça yaygındır.
Bu kadar hassas bir dokuyu zedelemek hatalı bir davranışta bulunmadan da meydana gelebilecek bir olaydır. Rüzgarın savurduğu bir kum tanesi veya talaş parçası korneayı çizebilir. Sert kontakt lensleri fazla uzun süre takmak korneayı aşındırabilir. Kornea, güneş altında veya ultraviyole lambası altında, gözleri uygun şekilde korumadan, fazla uzun süre oturmaktan yanabilir.

Teşhis
Korneanın zedelendiği anda, gözünüze bir şeyolduğunu fark edebilirsiniz. Gözün çevresindeki doku şişer, gözün kendisi de kızarır ve şiddetli acı vermeye başlar. Buna karşılık, zedelenmeden sonra birkaç saat hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz ve sonra görünüşte hiçbir neden yokken son derece rahatsızlık duymaya başlayabilirsiniz.

Eğer kornea zedelenmesi belirtilerini hissederseniz mümkün olduğu kadar çabuk göz doktorunuza veya en yakın hastanenin acil servisine gidin.
Doktorunuz, tahriş veya yanık izleri olup olmadığına bakacak ve hasarın ne kadar olduğunu belirleyecektir. Boya içeren göz damlaları kullanmak, göz doktoruna korenadaki zedelenmeyi belirlemekte yardımcı olacaktır.

Tedavi
Basitkornea zedelenmeleri, yabancı cisim varsa çıkartmak, gözü bandajla kapatmak ve gözün kendi kendine iyileşmesini beklemekle tedavi edilir. Genellikle kornea çabuk iyileşir ve bir iki gün içinde gözünüz normale dönmelidir. Genellikle kornea çabuk iyileşir ve bir iki gün içinde gözünüz normale dönmelidir. Doktorunuz enfeksiyonu önlemek için antibiyotikli merhem uygulayabilir ve rahatsızlığı gidermek için ilk bir iki günde ağrı kesici verebilir.

Daha ciddi bir kornea zedelenmesi, tamir edilmesi veya değiştirilmesi için ameliyatı gerektirebilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..