17 Ocak 2017, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kronik Pankreas İltihabı

Belirtiler
-Uzun süren şiddetli karın ağrıları sırta ve göğsü de vurabilir.
-Ateş;
-Kilo kaybı,
-Karında gerginlik,
-Şeker hastalığının başlaması.

Belirtiler birkaç yıl boyu belli aralıklarla şid­detli krizler şeklinde ortaya çıkar. Bu tür pank­reas iltihabının oluşması yıllar sürer. Bu özelli­ğiyle akut pankreas iltihabından farklıdır. Kro­nik pankreas iltihabı olan bir kimse belli aralıklarla akut pankreas iltihabı krizleri geçirmiştir. Bu krizler de bezi tahrip etmiştir. Kronik pank­reas iltihabı akut pankreas iltihabı krizleri ya­pabilir. Bu da tedaviyi zorlaştırır. Eğer kronik pankreas iltihabı varsa zamanla pankreas bezi­niz yağlan sindirmek ve özümlemek için ge­rekli olan enzimi salgılama kabiliyetini kaybe­der.

Bu yeterince salgılayamama haline eksok-rin yetmezliği denir ve kronik pankreas iltiha­bının esas özelliğidir. Yetişkinler arasında pankreasa bağlı eksokrin yetmezliğinde yaygın neden alkol bağımlığıdır. Çocuklar arasında ise kistik fibroz (cyctic fibroz) en yaygın nedendir. Akut pankreas iltihabında ağrı aynı şiddette ve devamlıdır, fakat kronik pankreas iltihabında ağrı aralıklı olarak gelebilir ve bazen tamamen geçebilir.
Genelde çoğu vakada ağrı ekseriyetle akut pankreas iltihabı ağrılarına benzer. Pankreasa bağlı yetmezlik (besinleri sindirip özümlemek için gerekli enzimleri üretememe durumu) kilo kaybına, dışkının açık renk olmasına (bu dışkı­lar yağ yüklüdür) ve diğer kötü özümleme be­lirtilerine neden olur. Ayrıca pankreasın ciddi biçimde zedelenmesi şeker hastalığını meyda­na getirir.
Dışkıların yağ yükü olması (steatrrhea) dı­şında kronik pankreas iltihabının esas belirtileri pankreas kanalında veya dokusunda oluşan küçük sert birikimlerdir. Bu duruma pankreas kireçlenmesi denir ve röntgende görülebilir. Al­kole bağlı pankreas iltihabı bu tür kireçlenme­nin en sık rastlanan nedenidir.
Fazla içki içmemek gerektiği açıktır. Hatta normal miktarda alkol bile devamlı ve yıllar boyu alınınca, pankreasta önemli ölçüde kireç­lenme yapabilir.

Tedavi
Kronik pankreas iltihabının tedavisi.genel-likle ağrı ve barsaktaki özümseme sorunlarını çözümlemeye yoğunlaşır.

İlaç Tedavisi
Eğer ağrı dönem dönem ortaya çıkıyorsa, ağrı kesiciler verilebilir. Ayrıca, barsaktaki özümseme bozukluğunu çözümlemek için her yemekle birlikte pankreas enzimlerinden olu­şan tabletler almanız gerekir.

Beslenme
Yağlı gıdalardan ve alkolden uzak dur­manız söylenebilir.

Ameliyat
Eğer sancı ilaçlarla geçirilemezse, zedele­nen pankreas dokusunu çıkarmak veya sancıyı taşıyan sinirleri öldürmek için ameliyat gereke­bilir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..