27 Mayıs 2018, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Pankreas Hastalıkları

Midenin gerisinde yer alan pankreas ince, elinizin uzunluğunda bir organdır. Sindirim sisteminde besinlerin sindirilmesi için gerekli enzimleri salgılayarak çok anahtar bir roloynar. Pankreasın diğer görevi de "yakıt kontrolü" diyebileceğimiz ve insanların şeker hastası olmasına yol açan bir işlevdir. Pankreasın ürettiği hormonlar vücudunuzdaki besinlerin parçalanıp özümlenmesini sağlar. Glikozun (basit şeker molekülü ve günlük faaliyetlerimizde kullanılan enerjinin kaynağı) vücut tarafından kullanılmasını düzenler. Normal çalışan pankreas, glikoz düzeyinin her koşul altında belirli sınırlar içinde kalmasını sağlar.
Pankreas üç hormal salgılar. Birincisi insülindir. Bu kanda glikoz düzeyi yükselince salgılanır. Genelde hemen yemek sonrasında durum böyledir. Kas ve yağ hücreleri glikozu özümlemek için insulin tarafından uyarılırlar. Fazla glikoz gereğinde kan dolaşım sistemine bırakılmak üzere karaciğerde glikoen adıyla (bir tür nişasta) depolanır. Üçüncü hormon, somatostatin, insulin ve glikojenin üretim ve salgılanmasında düzenleyici roloynar.

Bazen bu düzenli sistem bozulur ve kanda glikoz miktarı artar ve hücreler de yeterli özümlemeyi yapamaz. Sonuç hiperglisemi (hyperglicemia; Yunanca hyper=yukarda, yüksek; glyk=şeker ve emia=kan kelimelerinden oluşmuştur) ortaya çıkar. Kanda glikoz düzeyini ölçerek bu durum anlaşılabilir. çok yüksek olduğu zaman idrarda da çıkar.

Aynı şekilde başka bir genel kural da vücuttaki her sistemin doğrudan doğruya veya dolaylı olarak hormonların etkisindedir. Vücuttaki sıvı madde-tuz dengesi de böyledir.
Vücudunuzdaki hücreler, glikozu insülin olmadığı için özümseyemezse Diabet (Şeker hastalığı) dediğimiz durum ortaya çıkar.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..