27 Eylül 2021, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Periodontal Hastalığın Önlenmesi

Periodontal hastalık (jinjivit ve periodontit dahil), büyük ölçüde yetersiz diş hijyenine bağlıdır. Dişlerinizin yetersiz bakımı, plakların oluşmasına ve dişlerinize yapışmasına yolaçar.

Bazı plaklar, çiğneme sırasında dilinizin ve tükürüğünüzün etkisiyle çıkarılırlar. Ancak, dişlerin bazı bölgelerinde, özellikle dişeti çizgisinin yakınında ve dişler arasında, yapışkan plaklar ve sert taşlar (tartar olarak da bilinen kireçlenmiş plak) birikir ve dişlerinize yapışır. Plak ve taşların oluşumunu önlemenin en iyi yolu.diş-leri iyi fırçalamak ve diş ipi kullanmakdır.

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Günde bir kez diş ipiyle diş aralarını temizleyin. Birçok diş hekimi mümkünse her yemekten sonra dişlerin fırçalanmasını ve diş aralarının temizlenmesini önermektedir. Dişlerinizi yatmadan önce mutlaka fırçalayın, çünkü geceleri ağzınızda tükürük miktarı azaldığı için, plağın tahrip etkisi en yüksek düzeydedir, (bkz. Doğru Diş İpi Kullanma ve Diş Fırçalama Teknikleri).
Bazı insanlarda, plak olağanüstü miktarlarda ya da özellikle hızlı bir şekilde gelişir. Böyle bir sorununuz varsa, dişçiniz özel kürdanlar, uyarıcılar ya da diş fırçaları tavsiye edebilir


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..