18 Haziran 2024, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Plasenta Previa

Belirtiler

- Vajinadan ağrısız kanama

Plasenta Previa`da, plasenta normalde olduğu gibi rahmin üst duvarına değil.rahim boynunun üstünü kapatacak şekilde alt duvarına kısmen ya da tamamen yapışmıştır. Hamileliğin son dönemlerinde, rahim doğuma hazırlanırken, rahim boynu genişler ve üzerine yapışık olan plasenta gerilerek yırtılır ve kanamaya neden olur.

Yaklaşık 200 kadından birinde, hamileliğin 7.ayında Plasente Previa görülür. İlk kez hamile kalanlar, geç yaşta doğum yapanlar ve daha Önce sezeryan ameliyatı geçirmiş kadınlarda daha sık görülür.

Teşhis

En önemli bulgu, ikinci 3 aylık dönemin sonlarında ortaya çıkan ağrısız bir kanamadır. Genellikle kanama uyurken başlar. Kendinizi birden bir kan gölünün ortasında bulursunuz. Çoğunlukla da kendiliğinden durur.

Tedavi

Doktorunuz plasenta Previa`dan kuşkulanıyorsa sizden bir ultrason çektirmenizi isteyecektir. Doğumunuz yakınsa, bebekde beyin hasarına veya ölüme neden olabilecek olan bu kanamayı durdurabilmek için doktorunuz sezeryan ameliyatı olmanızı isteyecektir. Eğer kanama ciddi boyutlardaysa kan nakli de gerekli olabilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..