25 Temmuz 2024, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Preeklampsi ve Ekiampsi

Belirtiler

- Yüksek kan basıncı
- Yüzde ve ellerde şişmeye (ödem) neden olan sıvı artışı
- Havale
- Bilinç kaybı

Preeklampsi hamileliğin son dönemlerinde görülen ciddi bîr hastalıktır. Yüksek tansiyon,idrarda protein çıkması, yüzde ve ellerde şişmeye neden olur.

Ekilampsi ise bu hastalığın son evresidir. Preeklampsinin yol açtığı sorunlar kontrol altına alınmamışsa ortaya çıkar. Ekilampsinin korkutucu belirtileri ise karnın üst sağ tarafında şiddetli ağrı ve gözde ışık çakmalarıdır. Ayrıca bilinç kaybı ve sonrasında havale nöbetleri de görülebilir .Ekilampsi tüm hamilelik dönemi boyunca ortaya çıkabilecek en tehlikeli hastalıktır.
Her iki durum da doğum öncesi kontrolleri sayesinde artık eskisi kadar sık görülmemektedir. Preekiampsinin görülme oranı yaklaşık %5 ekilampsininse 1500`de 1`dir.

Preeklampsi ve ekilampsi, gebelik zehirlenmesi olarak bilinirler. Ancak bu hastalığa yakalanan kadınların hiçbirinin kanında herhangi bir zehirleyici maddeye rastlanmamıştır. Ne yazık ki nedenleri bilinmemektedir, sonuç olarak, kabul görmüş, etkili bir tedavileri yoktur.

Bununla birlikte bu hastalıklar teşhis edilebilmekte ve yüksek risk altında olanlar bilinmektedir. Genç anneler, yüksek tansiyonlu kadınlar, 40 yaşından daha yaşlı hamileler, ilk kez hamile kalanlar ve çoğul gebelikte preeklampsi ve ekilampsiye yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Teşhis

Preeklampsi gelişirken herhangi bir şikayetiniz olmaz çünkü yüksek tansiyon ve idrara protein çıkması ağrıya yol açmaz (bu da doğum öncesi kontrollerinizin ne denli önemli olduğunu gösterir). Ancak preeklampsi geliştiğinde diğer belirtiler de ortaya çıkmaya başlar; yüzde özellikle gözlerin çevresinde şişme, şiddetli baş ağrısı,görme bozuklukları ve birdenbire ortaya çıkan aşırı kilo artışı.

Tedavi

Çok şiddetli olmayan bir preeklampsiniz varsa, doktorunuz kan basıncını kontrol etmek için ilaç ve tuzun azaltıldığı bir diyet verip dinlenmenizi öğütleyecektir. Ayrıca rahminizin ağırlığıyla ana kan damarlarına baskı yapmaması için sol tarafınıza yatmanızı isteyecektir. Bu önlemler böbreklerinize kan gitmesini sağlamaya yöneliktir. Bazen bu tedavi yeterli olabilir.
Ancak yine de yüksek tansiyon ve sıvı tutulmasının tedavisi için hastaneye yatmanız gerekebilir.

Preeklampsi tedavisindeki esas amaç preeklampside eklampsi gelişmesini önlemektir. Ciddi bir preeklampside en iyi tedavi bebeğin alınmasıdır. Doktorunuz böyle bir durumda suni doğum sancıları yaratarak veya sezeryanla bebeğinizi alır. Eğer preeklampsi çok ciddi değilse ve cenin henüz yeterince gelişmediği için rahim dışında yaşama şansı yoksa, doktorunuz doğum sancılarını önlemeye çalışır. Anne ve bebek olası bir tehlikeye karşı monitöre bağlanarak sürekli izlenir. Doğumdan sonra preeklampsi şikayetleri geriler ancak bazı kadınlarda doğumdan sonraki 24 saat içinde ekilampsi geliştiği görülmüştür.

Ekilampsi genellikle doğrudan ortaya çıkmaz, preeklampsiyi izler. Ancak doğrudan ortaya çıkarsa doktorunuz olabildiğince çabuk doğumunuzu yaptıracaktır Doğum öncesi bakım sayesinde preeklampsili kadınların büyük bir çoğunluğu eklampsiye girmez.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..