22 Ocak 2017, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Presbiyopi (Presbitlik)

Belirtiler
- Yakın cisimlere gözün odaklaşamaması
- Gözlerde zorlanma
- Gözlerde yorgunluk
- Başagrısı da olabilir.

Düzgün çalıştıkları zaman göz mercekleriniz cisimlere dogru odaklaşabilmek için biçim degiştirir.
örnegin, yakındaki bir cisme bakıyorsanız silier kaslar kasılırlar ve merceklerin kalınlaşmasını saglarlar. Sonuçta cisim üzerinde dogru odaklanma olur. Fakat yaşlılıkta mercekler sertleştigi ve kaslar elastikiyetini kaybettigi için yakın cisimleri görmekte zorluk çekilir. Bunun sonucu ortaya çıkan rahatsızlıga presbitlik (presbyopia) denir.
Merceklerdeki sertleşmenin dogal oldugunu ve yaşlılıkta herkeste degişik derecelerde görülebilecegini hatırlatmak istiyoruz.

Teşhis
Birçok insan 40`1ı yaşlarda görmelerinde değişiklikler olduğunun farkına varmaya başlar. Bir zamanlar kolayca görülen yakındaki cisimler bulanıklaşmaya başlar. Gazete ve kitap yazıları daha zor okunmaya başlar ve okuyabilmek için, yazılar daha uzakta tutulur.
Eğer hipermetropsanız bu değişikliklerin farkına daha önce varabilirsiniz ve daha büyük numaralı bir gözlüğe gereksinim duyarsınız. Miyop bile olsanız, presbiyopiden etkilenirsiniz ve küçük yazıları okurken gözlüğünüzü çıkarmanız gerekebilir. Okurken gözleriniz giderek daha fazla yorulmaya başlayabilir ya da bunun sonucunda başağrıları ortaya çıkabilir.
Normal uzaklıkta okumakta veya dikiş dikmekte zorlanıyorsanız ya da sık sık göz yorgunlUğU ve başağrısı çekiyorsanız göz doktoruna başvurun;uygun gözlüğü vermek için gözlerinizi muayene edip bir dizi test yapacaktır.

Tedavi
Presbiyopi genellikle gözlükle, nadir olarak kontakt lensle tedavi edilir. Göz merceği sürekli yaşlandığı için, yaklaşık 65 yaşına kadar gözlüğünüzü birkaç yılda bir yenilemeniz gerekebilir. Bu yaşlarda, göz merceği uyum sağlama yeteneğinin çoğunu kaybettiği için giderek daha az gözlük değiştirirsiniz.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..