30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Rahim Boynu Yetmezliği

Rahim boynu yetmezliği, 2.üç aylık dönemde ve 3.üç aylık dönemin başlarında rahim ağzında açıklığın olması anlamına gelir. Sonuç düşük ya da erken doğumdur.

Rahim boynu yetmezliği olan bir kadında genellikle hamileliğin 2.üç aylık döneminde
meydana gelmiş olan bir düşük hikayesi vardır. Rahim boynunda genellikle hamileliğin 4.ayından Önce açılma olmaz.çünkü cenin henüz rahmi genişletecek kadar gelişmemiştir. Eğer rahminizin en alt bölümü,rahim boynu hamilelik sırasında açılırsa düşüğe neden olabilir.Rahim boynu dikilmesi(cerclage) adı verilen bir ameliyatla bebeğinizin rahim dışına atılması önlenebilir.Bu ameliyatta rahim boynu dikilerek bağlanır.

Rahim boynu yetmezliğinin nedeni bilinmemektedir ama sıklıkla kürtaj gibi bir travma ya da dietilstîlbestrol gibi bir sentetik östrojen preparatı kullanımının yol açtığı anormal rahim boynu gelişmesi sonrası görülmektedir. Eğer rahim boynu yetmezliği sorununuz varsa rahim açıklığının giderilebilmesi için hamileliğiniz sırasında cerrahi tedavi gerekir.

İlk üç aylık dönemde genel anesteziyle rahim boynu dikilmesi(cerclage) ameliyatı yapılır. Doktorunuz güçlü bir cerrahi iplikle rahim boynunu çepeçevre diker ve bebeğin dışarı çıkmasını önler.Ameliyat sonrası erken doğum sancılarının ortaya çıkmasını önlemek İçin ilaç kullanılması gerekebilir.Bu ameliyat %85-90 başarılı olur. Rahim boynuna dikilen iplik hamileliğin 9.ayında alınır.Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..