14 Temmuz 2024, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Rahim İçinde Ölüm

Cenin ölümlerinin çoğu hamileliğin ilk haftasında düşük şeklinde olur. Ancak hamileliğin beşinci ayından sonra da ölüm ortaya çıkabilir.

Rahim içinde ölümün birçok nedeni vardır. Örneğin; preeklampsi, eklampsi, annenin şeker hastası olması, hamilelik esnasında ortaya çıkan kanamalar, hamileliğin normal süresinde sonlanmaması, kan uyuşmazlığı veya doğumsal anomaliler.

Cenin ölümü genellikle herhangi bir belirti vermeden oluşur. Ancak bîr gün bebeğinizin hareket etmediğini farkedebilirsiniz. Eğer doktorunuz tarafından dinlemekle bebeğinizin kalp atışları alınmıyorsa, monitörde hala yaşayıp yaşamadığı kontrol edilir.

Ceninin ölümünü izleyen iki hafta içerisinde doğum sancılan başlar. Ancak hamileliğin ortalarına kadar başlamadığı da görülmüştür. Eğer sancılar kendiliğinden başlamazsa, ilaç kullanılarak başlatılır. Sancıların aşırı uyarılması da hayati tehlike arz eden kan pıhtılaşma bozukluklarına yol açabilir.

Bu durum ilk hamilelikte olduğu kadar sonraki hamileliklerde de tekrar ortaya çıkabilir ve eşlerin her ikisi için de önemli bir travmadır.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..