07 Haziran 2020, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Şekli Bozuk ya da Rengi Değişmiş Dişler

Belirtiler
-Şekli bozuk dişler-,
-Dişler üzerinde rengi değişmiş diş minesi.

Nadiren, bir çocuğun dişleri normal biçim ya da renkte olmayabilir. Bu tür anormalliklere, erken yaştaki hastalık ya da travmalar, kalıtımsal eğilimler, içme suyundaki aşırı miktarda flor veya annenin hamilelik ve emzirme döneminde tetrasiklin ilaçları almış olması gibi faktörler yol açabilir. Genellikle, bu tür anormallikler hem süt hem de kalıcı dişleri etkiler.

Şekli bozuk dişlere genellikle bebeklikteki ya da çocukluğun ilk yıllarındaki enfeksiyon, yüksek ateş ya da kötü beslenme yol açar. Sekiz ön diş ve 6-yaş azı dişleri en çok etkilenen dişlerdir, çünkü bunlar ilk gelişen dişlerdir. Dişlerin kronlarında çukurlar ya da oluklar olabilir ve renk değişebilir. Seyrek olarak, şekli bozuk dişler, frengi ya da mongolizm gibi ciddi rahatsızlıklarla ilişkili olabilir. Zaman zaman, dişi kaplayan mine kusurlu olabilir. Genellikle ailevi bir özelliğin sonucudur. Minenin rengi bozuk, ince olabilir ya da mine olmayabilir. Renk değişikliğine, içme suyunda milyon başına 2 birimden daha fazla flor içeriği bulunan bir bölgede yaşamak da yol açabilir. Bu flor miktarı, eklenen flor sonucu değildir, genellikle bazı bölgelerde doğal olarak ortaya çıkar.

Rengi bozulmuş dişlerin başka bir nedeni, tetrasiklin ilaçlarının alınmasıdır. 8 yaş civarında yirmi yaş dişi dışındaki bütün dişler üzerinde mine oluşur. Bu nedenle, hamile kadınlar ya da 8 yaşından küçük çocuklar için doktorlar uzun süreli tetrasiklin tedavisi önermezler.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..