20 Kasım 2017, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Sistinüri

Belirtiler
İdrarda kan-,
Ağrı;
Böbrek taşları.

Sistinüri bulunması böbrek tubuluslarının (boru) belirli bir amino asidi yeterince geri özümlemediği anlamına gelir. İdrarda aşırı öl­çülerde lizin, alginin, ornitin ve sistin çıkarılır (atılır). Bu irsi bozukluk 10.000 bir kişide görü­lür ve böbrekte, üreterde ve idrar kesesinde taşlar bulunması karakteristik özelliğidir.

Teşhis
Sistinüriye özgü maddelerin idrarda bulu­nup bulunmadığını anlamak için, özel bir kim­yasal idrar analizi yapılır. Eğer bir taş düşür-müşseniz, doktorunuz taşın bileşimini anlamak için bir tahlil yaptıracaktır. Eğer taş sistin içeri­yorsa, bu, büyük olasılıkla sistinüriniz olduğu­nu gösterir.
Sistinüri Ne Kadar Ciddidir?
Sistinüri ciddi bir hastalıktır. Birçok insan bu hastalık nedeniyle, hayatlarının geri kalan dö­neminde ilaç kullanmak ya da çok sayıda ameliyat geçirmek durumunda kalabilir. Sisti-nürisi olanlarda, sistin taşlan oluşur ve bu taş­lar üreteri tıkayarak veya enfeksiyona neden olarak, böbrek harabiyetine yolaçabilirler. Bazı insanlarda ise, taşlar çok sayıda olabilir. Ancak sistinüri ender olarak böbrek yetmezliğine yo-laçar ve diğer organları etkilemez.

Tedavi
Eğer sistinüriniz varsa, çok sıvı almanız tav­siye edilir. En iyi ilacınız sudur. Sistin taşı alkali bir solüsyonda daha kolay eridiği için, doktoru­nuz sodyum bikarbonat ya da sodyum sitrat solüsyonu almanızı tavsiye edebilir. Su ya da alkali tuzlrla taş eritilemiyorsa, sistin atılımını azaltan ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar yan etkileri nedeniyle, yalnızca yeterli sıvı ve alkali tuzlar alınamadığında kullanılmalıdırlar.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..