30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Tıbbi Sorunlar ve Kişisel Tercihler

Tıbbi sorunlar ve tercih nedeniyle düşükler, ABD`de oldukça politik ve kişisel bir ikilem oluşturmaktadır. Anayasa Mahkemesi 1973`de, dönüm noktası oluşturan Roe v. Wade kararında, çocuk aldırmanın 24. haftaya kadar yasal olduğuna hükmettiğinde, bu konuyla ilgili konuşmalar, gösteriler, hatta şiddet olayları ortaya çıktı. Tercihe Bağlı Düşük Çocuk aldırmayla ilgili ahlaki meselelerin çözümü, sizin, doktorunuzun ve be-beğin babasının ve belki de diğer danışmanların arasında alınacak tamamen kişisel bir karardır. Ancak bu sırada, taşıdığınız cenini istemiyorsanız ve hamileliğin sürmesini istemiyorsunuz, düşük gebeliğinizi sona erdirmenin yasal bir yoludur.

Düşük yapma tercihi, doğum öncesi testler aracılığıyla ceninin sağlığına ilişkin bazı bulgulara (örneğin, ceninde mongolizm ya da spina bifida bulunması) dayanabilir.

Tıbbi Nedenlerle Düşük

Düşükler yalnızca tercih nedeniyle değil, tıbbi nedenlerle de yapılırlar. Annenin fiziksel ya da zihinsel sağlığına ilişkin nedenlerle, bir doktor düşük yapılmasını önerebilir. Tıbbi nedenlerle düşük, doktor gebeliğin annenin hayatını tehlikeye attığına karar verdiğinde yapılır.

Yöntemler

Gebeliği sona erdirmek için çeşitli seçenekler vardır. Bu yöntemlerden vakumla çekme denileni, cenin dokusunu çıkaran bir çekme cihazına takılı bir tüpün rahim boynuna sokulmasını içerir. Diğeri ise genişletme ve kürtaj denilen bir yöntemdir. İlerde ayrıntılarıyla ele alın-maktadır.

Gebelik 24. haftadan sonra da sona erdirilebilir, ama süreç ilaç kullanımıyla sancıların suni olarak başlatılmasını içerir.

Cenin ve plasenta atılmadıysa, ama cenin öidüyse, buna eksik düşük denir. Eksik bir dü-şük sırasında kanamanız ya da ağrınız olmayabilir, ama hamileliğin belirtileri kısa bir süre sonra yok olur. cenin gelişemediği zaman doktorunuz düşükten kuşkulanabilir.

Kaçınılmaz, tamamlanmamış ya da eksik bir düşüğü önlemek için pek az şey yapılabilir. Genellikle genişletme ve kürtaj denilen cerrahi bir yöntemle ya da vakumla çekme yöntemiyle, cenin kalıntıları rahimden alınır. Bu genellikle hastanede yapılır.
Doktorların çoğu, tekrar gebe kalmayı denemeden önce birkaç ay geçmesinin beklenmesini önermektedir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..