30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Alışkanlık

1960 ve 1970`li yıllarda, Amerikan gençlerin arasında, kanuni olmayan uyuşturucu madde kullanımında belirgin bir artış olmuştur. Uyuşturucu madde kullanımı ergenler için bir ayin halini aldı. Sonraki yıllarda uyuşturucu madde kullanımındaki bu patlama bir dereceye kadar azaldı, örneğin, hergün marijuana içen ergen sayısı azaldı.
Bununla birlikte, bu problem bir yolunu bulup, yine kötüleşti. İlk kez marijuana yaşı giderek düşmektedir.
Aynı zamanda alkol de bir maddedir. Erişkinler içinde yaygın olarak kullanıldığı için gençlerde aikoie kolayca başlayabilir. Gençlerin çoğu madde kullanımına alkol içmekle başlarlar. Ardından, genellikle sıra marijuana sigaralara (joint) gelir. Neyse ki, daha sert uyuşturucu maddeleri veya marijuanayı uzun süreli ve ağır bir şekilde denemeye kalkışan daha az sayıda genç vardır.
Eroin gibi bazı maddeler fiziksel alışkanlık yaparlar. Diğerleri marijuana gibi, alışkanlık için yeterli olan psikoloik bağımlılık yapabilirler. Ergenler, akran baskısına dayanıksız oldukları için psikoloik bağımlılık açısından büyük risk taşırlar.
Ergenlik yılları, diğer süreçlere göre, bağımsızlaşmanın, ciddi bilimsel çalışmaların ve cinsel kimlik gelişiminin değerlendirildiği yıllardır. Bütün bunlar akıllı bir çocuğun gözünü korkutmak İçin yeterlidir. Ergen olmanın getirdiği zor görevlerden bir kaçış yolu olarak madde kullanmaya yönelinebilir. Bununla birlikte, eğer çocuğunuzun alkol veya uyuşturucu madde alışkanlığı varsa, ergenlik döneminin sorunlarıyla başa çıkmak hemen hemen mümkün değildir.
Okuldaki problemler, gençleri madde kullanımına daha çok iterken, madde kullanımı da okulda başarılı olma güdüsünü azaltır. Uyuşturucu maddeler, öğrenme sürecini bozabilir, hafıza kaybına neden olabilir ve dikkat süresini azaltabilir.
Madde kullanımı olan gençler geleceklerini oKul dışında şekillendirirler. Uyuşturucu maddelerin kullanımı, satılması veya onları satın alabilmek için hırsızlık yapılması onlar için çok normal sıradan olaylardır.
Uyuşturucu maddeler, çocuğunuzun güvenli bir cinsel kimlik oluşturma sürecini de bozarlar ve cinsellikle ilgili sıkıntılara sebep olabilirler. Aynı zamanda, kendini kontrol etme yeteneğini ve yargılamayı bozabilirler. Ruhsal engellenmeleri serbest bırakırlar. Normalde yapamayacağı şeyleri çok daha kolaylikla yapabilir.
Bu davranışların bazılarının etkisi daha uzun sürer. Örneğin uyuşturucu maddeler çocuğunuzun cinsel davranışlara direnmesini veya hamileliği önleyici yöntemleri hatırlamasını engelleyebilir. İstenmeyen bir gebelik ortaya çıkabilir. Annenin madde (özellikle alkol) kullanımının istenmeyen etkileri iyi bilinmektedir.
Tıpkı bir erişkinin bir partide kendisini daha rahat hissetmek için bir içki olması gibi, bir ergen de kalabalık bir ortama katılmak ve rahatlamak için uyuşturucu bir madde alabilir. Hem erişkinler hem de gençler için bu durum amacına zarar veren bir yöntemdir. Sosyal etkileşimler, bir maddenin yarattığı başka bir kişilikten çok gerçek kişiliğinizle daha başarılı olur. Uyuşturucu madde almış veya sarhoş kişiler çoğu kez kendi içlerine çekilirler ve depresyona girebilirler. Aynı şekilde, depresif ergenler duygulanımlarını değiştirmek için daha çok madde alabilirler.
Ergenlik dönemi sırasında madde kullanımı ölüm riskini artırdığı için ciddi bir sorundur. Gençlerde önde giden üç ölüm nedeni olan kaza, cinayet ve intihar madde kullananlar arasında daha yaygındır.
Duyular uyuşturucu maddeler tarafından bozulur. Bu etki kas bütünlüğünü engeller ve kaza riskini artırır. Madde etkisi altında iken makineleri kullanmak ve hatta spor yapmak tehlikelidir. Çocuğunuza madde kullanmamasını Önerin. Sarhoşken araba kullanmaması için ısrar edin.
Damar yoluyla uyuşturucu madde almak için kullanılan ortak iğne ve şırıngalar ergenlerde AİDS olma riskini arttırmaktadır. Eğer bu tehlikeli davranışta bulunulmuşsa ölümcül hastalığa neden virüsün tespiti için test yapılmalıdır.
Genç çocuğunuzu uyuşturucu madde (alkol ve tütün de) kullanmaktan uzak tutmanın en iyi yolu uyarılarınızı onun zihinsel ve ahlaki gelişime göre yapmaktır. Ergenliğin erken ve orta dönemlerinde çocuğunuz ani sosyal sonuçlardan, uzun dönemde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarından olduğundan daha fazla etkilenebilir.
İyi bir örnek olmak uyarılarınızdan çok daha önemlidir. Alışkanlık davranışı çoğu kez bir ailenin birbirini izleyen kuşaklarında kendini tekrarlar. Çocuğunuz madde kullanıyorsa ve ailenin diğer bireylerinde de aikol ve madde sorunu varsa aile terapisi bu kısır döngünün kırılmasına yardımcı olabilir. Bu tedavi çocuğun kendine güvenini kazanmasına da yardımcı olarak akranlarından gelen uyuşturucu madde kullanma baskısına daha iyi karşı koymasını sağlayabilir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..